BRATISLAVA 2. novembra (SITA) - Moderná letná čitáreň U červeného raka pri Michalskej bráne v Bratislave je už hotová, stavebné práce sa podarilo dokončiť v plánovanom termíne. Ako dnes pre agentúru SITA uviedla vedúca úseku inžinierskej činnosti spoločnosti Paming Zdenka Turzíková, stavebné práce sú ukončené, v súčasnosti stavenisko upratujú. "Musíme ešte upraviť zábradlie, odviezť mechanizmy, odmontovať lešenie a odstrániť stavebný odpad. V týchto dňoch ešte vykonávame aj tlakové skúšky na potrubí a pripravujeme doklady pre kolaudáciu," povedala Turzíková. Ako ďalej uviedla, Mestská knižnica v Bratislave sa stane užívateľom čitárne až po vydaní kolaudačného rozhodnutia. Podľa riaditeľa knižnice Juraja Šebestu neplánuje Mestská knižnica tento rok žiadne podujatia, čitáreň by mali pre verejnosť otvoriť až na budúci rok. "Plánujeme tu organizovať komorné podujatia, koncerty, prednášky a prezentácie kníh. Uvažujeme aj o výstavách bonsajov či sochárskych výstavách na skrášlenie prostredia. Chceli by sme pripraviť aj nejaké špeciálne projekty hudobno-literárneho charakteru," povedal Šebesta. Podľa neho by mohol byť priestor v jednom z mostových oblúkov využitý ako galéria. "Uvažujeme aj o spolupráci s BKIS a zriadení informačného panelu, ak to pamiatkari a ochranári dovolia, mohli by tu napríklad byť napríklad aj panely o dejinách Bratislavy. Taktiež by sme sa chceli zapájať do Kultúrneho leta. Všetko sú však zatiaľ iba nápady," skonštatoval Šebesta. Ako dodal, ešte nie je známe, ako bude čitáreň fungovať a aké budú jej otváracie hodiny.
Spoločnosť Paming podľa Turzíkovej zatiaľ nezačala s prípravami druhej etapy rekonštrukcie priekopy, v budúcnosti sa však bude snažiť o jej zrealizovanie. Druhá etapa bola totiž pre nejasné podmienky projektu pozastavená. Dôvodom je skutočnosť, že priestory, do ktorých by sa malo v tejto etape zasahovať, nie sú v správe iba jedného subjektu, ako to bolo v prípade prvej etapy, kde bolo väčšinovým vlastníkom mesto. Okrem toho s rekonštrukciou nesúhlasia všetci
Prvá etapa rekonštrukcie priekopy v miestach, kde sa v minulosti končilo stredoveké hradné opevnenie, stála 19 miliónov korún, zaplatí ich mesto zo svojho rozpočtu. Revitalizácia priekopy a výstavba letnej čitárne si vyžiadala aj statické zabezpečenie Michalského mosta, terénne a výsadbové úpravy, rekonštrukciu zábradlia, vybudovanie chodníkov, inštaláciu zavlažovacieho systému a osvetlenia ako aj nového sociálneho zariadenia. Dva mostové oblúky boli upravené tak, aby sa priestor pod mostom dal využiť.