Novelu navrhli dvaja poslanci za Smer Jozef Valocký a Ján Zvonár, v parlamente už prešla prvým čítaním. Návrh odôvodnili tým, že vláda pri svojej zodpovednosti za zdravotný stav obyvateľstva musí mať možnosť odvolať predsedu.
Úradu od apríla 2005 šéfuje Ján Gajdoš. Politicky nepatrí ani k opozícii, ani ku koalícii.
Predsedu úradu volí do funkcie vláda na päť rokov. Odvolať ho môže iba v prípade, ak by ho súd odsúdil za úmyselný trestný čin, alebo by bol zbavený právnej spôsobilosti, prípadne by vykonával funkciu, ktorá je nezlučiteľná s funkciou predsedu.
Poslanci Smeru navrhli, aby ho vláda mohla odvolať aj z iných dôvodov. Aké to majú byť dôvody, to v novele nie je.
Návrh podporuje aj minister zdravotníctva Ivan Valentovič, nominant Smeru. Podľa neho treba prehodnotiť celú činnosť úradu a premeniť ho na metodický a koordinačný orgán.
Úrad pre dohľad funguje dva roky a v systéme si získal nezávislé postavenie. Kontroluje činnosť zdravotných poisťovní, ale aj to, či lekári a nemocnice poskytujú zdravotnú starostlivosť správne.
Opozícia návrh novely kritizuje, lebo za ním vidí snahu zasiahnuť do nezávislosti úradu a na čelo úradu postaviť politického nominanta.
„Je to politická záležitosť, aj keď sa to snažili predkladatelia vyvrátiť. Veľmi som prekvapená, že vláda podporuje poslanecký návrh,“ povedala členka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Mária Sabolová z KDH.
Pri schvaľovaní reformy zdravotníctva pred tromi rokmi vtedajšia opozícia (súčasná koalícia) nekritizovala postavenie predsedu.
Podľa poslankyne Sabolovej sa vtedy opozícii zdalo, že je vhodné, aby úrad viedol nezávislý. Gajdoš sa tejto úlohy podľa nej ujal dobre.
Sabolová si myslí, že ak parlament novelu schváli, vláda Gajdoša odvolá.
Milan Urbáni z HZDS s rozhodnutím vlády súhlasí. Povedal, že klub HZDS novelu v parlamente pravdepodobne podporí. „Prečo by mal niekto byť na úrade zabetónový na obdobie piatich rokov, ak je s ním nespokojnosť alebo je potrebná výmena z iného dôvodu?“
Gajdoš poslanecký návrh kritizuje. Tvrdí, že úrad tým stratí nezávislosť. Rovnako argumentuje aj združenie zdravotných poisťovní a Health Policy Institute.
„Ak vláda získa právomoc odvolať predsedu na návrh ministra zdravotníctva, úrad sa dostane do podriadeného postavenia voči ministerstvu,“ píše sa v stanovisku Health Policy Institute.
Úrad podľa inštitútu stratí predpoklady na svoju hlavnú funkciu - nezávislý dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a zdravotným poistením podľa odborných kritérií, nie na základe politických záujmov. Inštitút tvrdí, že dohľad nad štátnymi zariadeniami a štátnymi poisťovňami bude potom vystavený konfliktu záujmov.
Združenie zdravotných poisťovní chápe návrh ako účelový. Kritizuje, že novela zákona nedefinuje dôvody odvolania.