Prvýkrát od vyhrotenia vzťahov po afére s údajnými ruskými špiónmi v Gruzínsku sa oficiálni predstavitelia oboch krajín mali stretnúť zoči–voči.
Roztápať zamrznuté vzťahy vyslal gruzínskeho šéfa diplomacie do Moskvy prezident Michail Saakašvili, ktorý v tom istom čase navštívil Izrael. Počas návštevy univerzity v Haife kritizoval tvrdé ruské sankcie uvalené na Gruzínsko a prenasledovanie jeho krajanov v Rusku, ktoré prirovnal k prenasledovaniu Židov počas cárskeho Ruska. „Nedávne sankcie vyhlásené proti Gruzínsku, keď sa jeden národ stal terčom výhradne pre svoj etnický pôvod, sú javom, ktorý nie je nový v našej časti a s ktorým máte tiež svoje skúsenosti,“ citovali svetové agentúry Saakašviliho, ktorý dostal v Haife čestný doktorát.
Podľa gruzínskeho prezidenta sú ruskí politici spred 250 rokov veľmi podobní tým súčasným.
Rusko potom, čo v Tbilisi na pár dní zatkli štyroch ruských vojakov podozrivých zo špionáže prerušili s Gruzínskom dopravné, bankové aj poštové spojenie.
Zamerali sa tiež na obyvateľov gruzínskej národnosti a niekoľko stoviek ich vyhostili.
Obľúbené gruzínske reštaurácie sú dnes v Moskve zatvorené. Gruzínsky minister Bežuašvili sa v ruskej metropole stretne s ruským partnerom Sergejom Lavrovom a ministrom obrany Sergejom Ivanovom.
Ruský prezident, ktorý podozrieva Gruzínsko z prípravy ozbrojeného konfliktu v separatistických regiónoch Abcházsku a Južnom Osetsku, Bežaušviliho neprijme.
Bežuašvili v rozhovore pre BBC povedal, že do Moskvy prišiel vyslať signál, že Gruzínsko je síce prozápadné, ale určite nie protiruské.