BRATISLAVA - Ak mal premiér Robert Fico informácie o snahách korumpovať ho, mal sa obrátiť na políciu a len tak o tom verejne nerozprávať. Taký je postoj koaličných i opozičných politikov, ktorých sme oslovili, k premiérovým vyhláseniam na konferencii Klubu 500.
Fico v pondelok povedal, že keby bol súhlasil s takým postupom v prípade znovuzískania akcií Transpetrolu od skrachovaného ruského Jukosu, aký bol pripravený, "do konca života nemusím ani ja, ani mojich pätnásť generácií pracovať". Povedal tiež, že úplatky pri zákazkach na diaľnice sa pohybujú vo výške dve percentá a pri železniciach päť až desať percent. Premiér mal buď nezverejňovať, že ho chceli uplatiť, a byť hrdý na to, že to odmietol, alebo vyvodiť opatrenia a vo vhodnej chvíli o nich občanom povedať, mieni Viliam Veteška z koaličného HDZS. To by však bolo možné vtedy, ak niekto dával "identifikovateľné ponuky s identifikovateľnou adresou", dodal.
Fico podal svedectvo o prostredí, v akom sa pohybuje, komentoval premiérove tvrdenia bývalý premiér Mikuláš Dzurinda (SDKÚ). "Je to podľa jeho vlastných slov zjavne prostredie klientelistické a korupčné. Preto ma veľmi zaráža, že sám Fico toto klientelistické a korupčné prostredie kryje, že odmieta podať informácie orgánom činným v trestnom konaní. Tým odhaľuje svoju pravú tvár," povedal Dzurinda. Dzurinda tvrdí, že on sám sa ako premiér s ponukou na úplatok za celých osem rokov svojej vlády nestretol.
Odkiaľ má Fico informácie o výške úplatkov, ako sa vôbec takým informáciám dostal a prečo nepodal trestné oznámenie, pýta sa predseda KDH Pavol Hrušovský. "Ak mal dôkazy, mal ísť ako vrchný predstaviteľ štátu príkladom a obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní," povedal poslanec SMK Gyula Bárdos. Slová premiéra vníma ako snahu o získanie ešte väčšej popularity. (sp)