urský by naopak Mečiara akceptoval a v sociálnej oblasti má podľa neho KDH bližšie k Smeru ako k bývalému koaličnému partnerovi SDKÚ. Čarnogurský aj Palko sa objavujú v médiách oveľa častejšie ako predseda KDH PAVOL HRUŠOVSKÝ, ktorého sme požiadali o rozhovor.
Ján Čarnogurský vzkriesil svoju dávnejšiu tézu o prijateľnosti predsedu HZDS Vladimíra Mečiara. Malo by KDH v budúcnosti spolupracovať aj s HZDS?
Poznáte môj názor na spoluprácu s politickými stranami. Deklaroval som ho pred voľbami. Za istých okolností som nevylúčil ani spoluprácu s HZDS.
Ak odstúpi Mečiar z funkcie predsedu HZDS.
To bola jedna z nich.
Platí táto podmienka stále?
KDH pred voľbami veľmi dlho diskutovalo na úrovni vyšších straníckych orgánov o možnej povolebnej spolupráci a prijalo uznesenie, s ktorými stranami áno a s ktorými nie. Jasne zadefinovalo svoju pozíciu k HZDS. Odvtedy sa nič nezmenilo.
Teraz svoju pozíciu k parlamentným stranám zadefinujete nanovo?
Som prekvapený touto témou. Nevidím žiadny dôvod o nej diskutovať. Neviem o ničom takom, že by sa vláda otriasala a bola taká kríza, že by sa pripravovala jej rekonštrukcia. Vládne, má parlamentnú väčšinu, program na štyri roky. KDH chce robiť dôslednú opozičnú politiku.
Vladimír Palko povedal, že KDH by mohlo spolupracovať s Mečiarom napríklad vtedy, keby našu krajinu napadli cudzie mocnosti. Nič také sa nedeje. Nebude teda KDH ani v budúcnosti spolupracovať s Mečiarom?
To je hypotetická otázka, lebo nie je aktuálna. A nie sú ani dôvody, ktoré by viedli k zmene našej pozície.
Ján Čarnogurský nemá nič proti žiadnej parlamentnej strane a za istých okolností ani proti SNS. Je to jeho pragmatický postoj. Čo si o tom myslíte?
Je to osobný postoj Jána Čarnogurského. Máme svoj jasný záujem spolupracovať s pravicovými stranami. Sme však pripravení v prípade krízy, zložitej vnútropolitickej situácie prehodnotiť naše postoje, ale v čase, keď by sa tento problém stal aktuálnym. Keby napríklad Slovensko zostalo bez vlády, tak je povinnosťou každej strany hľadať riešenie.
KDH nie je v kríze?
Žiadnu krízu v KDH necítim.
Niektorí podpredsedovia KDH hovoria o prehodnotení postoja k Mečiarovmu HZDS už teraz.
Opakujem, kríza v KDH nie je. Ak niekto vyjadrí svoj slobodný názor, tak to neznamená, že sa schyľuje ku kríze.
Ako si vykladáte vetu Čarnogurského, že KDH nesmie podnikať kroky, ktoré by rozkladali súčasnú vládu, lebo by to poškodilo KDH?
Myslím si, že je to zodpovedné vyjadrenie vyplývajúce z toho, že je päť mesiacov po voľbách. Aj téza o prehodnotení postoja KDH k HZDS môže byť istým pokušením pre niektoré strany. Je známe, že HZDS sa v tejto vláde dobre necíti, že Mečiar prijal ponižujúce podmienky, že je akýmsi posledným článkom koalície a že by toto stanovisko Jána Čarnogurského mohlo byť motívom pre niektorú z vládnych strán zamyslieť sa nad prípadným únikom z vlády.
Viete o diskusiách, ktoré sa vraj vedú v opozícii, ale aj v časti HZDS, že po zmene postoja KDH k HZDS by mohla byť alternatívou vláda pravice s HZDS?
Žiadne takéto rokovania nie sú a ani neboli. V opozícii sa žiadna alternatíva k tejto vláde nepripravuje.
Čarnogurský napriek tomu, že HZDS stále neprijali do Európskej ľudovej strany, povedal, že HZDS už akoby získalo medzinárodnú akceptáciu. Je to tak?
S týmto nesúhlasím. Oslabenie kritiky Mečiara mohlo spôsobiť to, že vo vláde je SNS, ktorá nie je v Európe akceptovateľná. Smer na to doplatil pozastavením členstva v Socialistickej internacionále. Keby vo vláde nebola SNS, tak sa kritika určite obráti voči HZDS.
Rozumiete tomuto postoju zahraničia? Veď Mečiar bol najviac zodpovedný za to, že Slovensko bolo kedysi v zahraničí neakceptovateľné pre jeho vládnutie, a nie Slota.
Politika je v dynamickom vývoji a takto vnímam aj prípadné zmenené postoje zahraničia.
Čarnogurský povedal, že KDH sa malo zastať starostu Pavla Bielika až dovtedy, kým by ho súd neuznal vinným. Aký máte na to názor?
KDH zmenilo stanovy, v ktorých sa hovorí o tom, ako zadefinovať postoj voči takémuto členovi KDH. Bol som zástancom takéhoto riešenia. Pán Čarnogurský v tejto chvíli zrejme posudzuje túto kauzu viac ako právnik-advokát, a nie ako politik.
Je však aj politik, vrátil sa predsa do predsedníctva KDH.
Je jeden z jedenástich členov predsedníctva, má právo na názor.
Myslíte si, že jeho misia vo vedení pomôže vášmu zblíženiu s Palkovou skupinou?
Miesto Jána Čarnogurského by som nevidel v poslaní zmierovať rozdielne postoje vnútri strany. KDH je založené na demokratických inštitútoch, rozhoduje sa hlasovaním. Bolo istým kultúrnym štandardom, že vždy ten, kto hlasovaním neuspel, prijal výsledok ako demokratické rozhodnutie. Je na orgánoch strany, ako dokážeme situáciu zvládnuť tak, aby politika KDH získala väčšiu dôveru.
Ako teda chápete úlohu Čarnogurského v predsedníctve KDH?
Je nesporne skúsený a vzácny politik, ktorého názory niekedy provokujú a nie každý ich pochopí. Prináša nové témy, ktoré možno nedokáže vymyslieť niekto iný. Ak prinesie nové témy, ktoré budú na prospech KDH, tak jeho prítomnosť môže byť pozitívna.
Hovorili ste, že je len jeden z jedenástich. On to však možno vníma inak. Napríklad k faktu, že v médiách často vystupujú len Palko s Danielom Lipšicom, povedal, že sa to bude snažiť zmeniť. Nemali by ste byť v popredí vy, a nie Čarnogurský?
Ja som predsedom strany a jediným, kto môže určovať hlavnú strategickú líniu politiky KDH. Sme však známi svojou veľkorysosťou a v stanovách nemáme zakotvenú prísnu disciplínu za vyjadrovanie iných názorov, než je oficiálna línia. Tak vnímam aj vyjadrenia Jána Čarnogurského.
Čarnogurský povedal, že ste vytvorili pracovnú skupinu z predstaviteľov vášho i Palkovho prúdu, ktorá má KDH znovu zjednotiť. Je to pravda?
Žiadna pracovná skupina neexistuje. Zrejme je to jeho idea. Reprezentatívne fórum KDH je predsedníctvo, ktoré sa stretáva aj s poslaneckým klubom.
Kedy zvoláte snem KDH?
Na budúci rok, o termíne sme nerozhodli.
Palkova skupina sa obáva, že keby to bolo už na jar, nestihne stretnutia so straníckymi štruktúrami po celom Slovensku. Dáte im priestor a zvoláte snem neskôr?
Nerozumiem téme Palkova skupina. Aká skupina? Neregistrujem skupinu, ktorá by mala exkluzívne postavenie voči ostatným členom. KDH je otvorené názorom a každý môže komunikovať s členskou základňou.
Budete kandidovať za predsedu?
Snem bude na rok, politika hnutia je vo vývoji. Trúfam si viesť stranu aj po budúcom sneme.
Schyľuje sa teda k súboju Palko - Hrušovský?
Musíte sa spýtať iného.
Je pravda, že keď sa Čarnogurský vzdal funkcie predsedu, tak jeho tipom na šéfa KDH bol Palko, ale nakoniec padla voľba na vás?
Mám odložené vyhlásenie Jána Čarnogurského, ktorý jasne pomenoval svojho nástupcu, a bol som ním ja.
A ako by ste teda zadefinovali základný problém KDH, ktorý si musíte vydiskutovať?
Práve to je problém, že nenachádzam hlavnú tému tohto sporu. Keď sme doteraz mali konflikty, vždy sme ich vedeli jednoznačne pomenovať. Teraz je strana konsolidovaná, má riadne zvolené orgány a má svoj program. Vari len diskusia o tom, ako realizovať politiku strany zhutnenú v programe počas pobytu v opozícii. Uvažovali sme totiž, že budeme vládnou stranou.
Autor: IGOR STUPŇANMONIKA ŽEMLOVÁ