kórejskej vlády proti ľudstvu i vlastnému národu. Vyplýva to z dokumentu, ktorý zverejnil denník The New York Times.
Podľa signatárov sa nesmie pre krízu okolo jadrového programu KĽDR zabudnúť na fakt, že Pchjongjang nesie zodpovednosť za najvýraznejšiu humanitárnu katastrofu a porušovanie ľudských práv.
Severná Kórea nechala zomrieť hladom milión občanov. Tamojšia vláda totiž paralelne so zintenzívnením medzinárodnej pomoci znižovala nákupy potravín, aby takto ušetrené prostriedky mohla investovať do vojenských programov.
Vo väzenských zariadeniach KĽDR sa podľa signatárov tiesni navyše 200 000 politických väzňov, a to nielen skutoční alebo domnelí disidenti, ale aj ich rodinní príslušníci, skôr narodení alebo deti.
Havel, Bondevik a Wiesel označujú za pálčivú nevyhnutnosť kroky medzinárodného spoločenstva na vyriešenie humanitárnej krízy v Severnej Kórei. Navrhujú, aby sa prvým krokom stalo prijatie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN bez akýchkoľvek sankcií s požiadavkou, aby Pchjongjang umožnil vstup humanitárnych zásielok do krajiny bez obmedzení, prepustil z politických dôvodov väznené osoby na slobodu a nebránil v práci koordinátorom a spravodajcom OSN.