Oznámil to premiér Dominique de Villepin potom, čo v sobotu zhorel autobus na marseillskom predmestí a vážne sa pritom zranila mladá žena. Študentka pôvodom zo Senegalu stále bojuje o život. Má popáleniny na 70 percentách tela a aj keď prežije, bude podľa lekárov doživotne zmrzačená.
Útok podľa svedkov spáchali štyria asi pätnásťroční výrastkovia, po ktorých zatiaľ márne pátrajú. Minister vnútra Nicolas Sarkozy včera povedal, že šanca chytiť ich je slušná. „Verte mi, nájdeme ich. Sľúbil som to rodine.“
Výtržnosti sa v noci z nedele na pondelok presunuli do Grenoblu, kde mladiství hádzali kamene na električku, rozbili čelné sklo a poranili vodiča.
Útok vzbudil všeobecné rozhorčenie, odsúdil ho prezident Jacques Chirac a všetci poprední politici. Prekročila sa čiara, pretože vlani sa nepokoje zameriavali najmä na ničenie majetku.
Pred blížiacimi sa voľbami sa stal incident zároveň podnetom na ostrú politickú polemiku. Ľavicová a krajne pravicová opozícia obviňujú vládu z neschopnosti situáciu riešiť.
Ľavica viní ministra vnútra Nicolasa Sarkozyho priamo z jej zhoršovania, pretože používa údajne výhradne represívny prístup. Vládni predstavitelia zasa vyhlasujú, že ľavica nemá právo udeľovať lekcie, pretože práve počas jej vlády sa bezpečnosť v krajine výrazne zhoršila.
Útoky posledných dní znovu postavili oznamovacie prostriedky, a zvlášť televízie, pred dilemu ako o nich informovať, aby to neinšpirovalo k ďalšiemu násiliu.
Psychológovia aj policajti totiž zhodne poukazujú na to, že mnohokrát ide mladým páchateľom len o to, aby sa vyrovnali svojim „kolegom“ alebo ich prekonali. V televíziách je zrejmá tendencia potlačiť zábery, ktoré pôsobia najsugestívnejšie, predovšetkým zábery na horiace vozidlá.
Autor: PAVEL ZAVADIL, čtk