KDH - Bývalý šéf KDH Ján Čarnogurský svojimi výrokmi o tom, že HZDS malo dostať šancu na vládu s pravicou, neprekvapil. Už ako radový člen KDH ešte počas prvej Dzurindovej vlády spomínal vládu národnej jednoty, v ktorej by bolo aj HZDS. Rovnako by sa nebol bránil ani tomu, keby KDH bolo rokovalo o podmienkach vládnutia so Smerom. Čarnogurský prišiel nedávno do predsedníctva KDH preto, aby zblížil dve rozhádané skupiny okolo predsedu Pavla Hrušovského a bývalého podpredsedu Vladimíra Palka. Je veľmi otázne, či túto ambíciu aj naplní, pretože svojimi výrokmi skôr podporuje typ politiky, ktorou sa od Palka vzďaľuje. Čarnogurský vystupuje ako pragmatik, ktorý chce priviesť KDH opäť do vlády. S istou výhradou k SNS mu žiadna strana v zásade neprekáža. Ak o tom presvedčí v KDH väčšinu, tak takýto obraz KDH sa môže stať pre politickú scénu kľúčový.
SDKÚ - Jej predseda Mikuláš Dzurinda už pochválil Čarnogurského za jeho názor o spolupráci s Mečiarom. Mali by sme sa na Slovensku lepšie, dolaďovali by sme reformy a lákali zahraničné investície. Pre SDKÚ je preto vyjasnenie si vzťahu KDH k Mečiarovi otázkou návratu do vlády.
Ficova vláda a HZDS - Premiér Robert Fico už dlhšie môže vnímať výstražné signály o nespokojnosti HZDS a jeho šéfa Mečiara. Zatiaľ ich úspešne odvracia, nepotrebuje sa ani radiť s Mečiarom na koaličných radách. Všetko sa môže zmeniť, keby KDH prijalo Čarnogurského postoj k HZDS. Fico by musel začať HZDS ustupovať a Mečiar by si potom mohol sám vybrať, či a kedy zasadí Ficovi zničujúci úder.
(sp)