tav výnimočnej situácie“.
Najväčšie ohniská toxickej žltačky zaznamenali v Povolží, kde minulý víkend pribudlo 45 otrávených a celkový počet dosiahol 518 hospitalizovaných osôb. Za kritickú je považovaná situácia v desiatich oblastiach Ruska, v ktorých sa počas víkendu otrávilo vyše tisíc ľudí.
Každoročne sa v Rusku stane obeťou nekvalitného alkoholu alebo lacných prípravkov obsahujúcich alkohol, ktorý pijú niektorí zúfalci ako náhradu vodky, asi 40-tisíc ľudí. Počas prvého polroka bola situácia v norme. Na otravu alkoholom zomrelo necelých 20-tisíc ľudí. Teraz sa počet konzumentov domácky vyrobenej vodky, čistiacich prostriedkov, voňaviek , zvýšil.
Spôsobil to nedostatok legálnej vodky na trhu. Vytratila sa v dôsledku neschopnosti ruských úradov zaistiť prechod na nový systém evidencie a distribúcie alkoholických nápojov. Na vine sú tiež obmedzenia dovozu do Ruska lacných gruzínskych a moldavských vín.
Alkoholový trh sa v letných mesiacoch zrútil a dôsledky sa prejavili až teraz. Najväčší počet mŕtvych v dôsledku otravy alkoholom očakávajú odborníci koncom roka. Ešte pred dvoma mesiacmi zomreli pre nekvalitný alkohol 2-3 ľudia týždenne, teraz je to 5 denne. Predtým väčšina pacientov opúšťala nemocnicu po 14 dňoch, teraz trávi človek v nemocnici s ťažkou otravou 2 mesiace a nakoniec aj môže zomrieť.
Horná snemovňa ruského parlamentu vyzvala vládu, aby prijala mimoriadne opatrenia. Experti upozorňujú, že v krátkej perspektíve sa nič nevyrieši. Sú dve možnosti - začať vyrábať lacnú „ľudovú“ vodku, ktorá nebude ohrozovať ľudí, alebo sa pokúsiť Rusov odnaučiť piť. Prvá možnosť sa zdá byť reálnejšia.