BRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva chce, aby boli štátni zamestnanci povinne poistení v štátnej zdravotnej poisťovni. Týka sa to asi 40-tisíc zamestnancov ministerstiev a štátnych úradov. Zmenu pripravuje spolu s novým zákonom o verejnoprávnych zdravotných poisťovniach.
Na trhu sú dve štátne poisťovne - Všeobecná zdravotná a Spoločná zdravotná. V štátnej poisťovni by mali byť povinne aj vojaci, policajti, hasiči, colníci, Železničná polícia, príslušníci Zboru justičnej a väzenskej stráže a príslušníci SIS. Táto skupina už bola povinne poistená v Spoločnej zdravotnej poisťovni. Argumentom bolo, že potrebujú špeciálnu starostlivosť a prísnejšiu ochranu osobných údajov.
Podľa Petra Pažitného z Health Policy Institute je nápad ministerstva návratom do čias pred rokom 1989. Zámer obmedzuje právo občana na slobodnú voľbu, povedal. "Zároveň to vnímame ako výsmech ministra štátnym úradníkom, ale aj sudcom, policajtom, železničiarom, lebo tým podceňuje ich schopnosť slobodne sa rozhodnúť a chce rozhodovať za nich," dodal.
Podľa Pažitného za myšlienkou môže byť aj "lacné opatrenie na stabilizáciu kmeňa (poistencov), ktorý zo štátnych poisťovní húfne uteká". Tento rok štátne poisťovne stratili až 10 percent trhu.
Hoci ministerstvo médiám nedávno potvrdilo, že povinné poistenie pripravuje, na otázky SME neodpovedalo. Podľa Evy Slovákovej z tlačového oddelenia má návrh zatiaľ pracovnú verziu.
Zástupcovia združenia zdravotných poisťovní už tlmočili ministrovi Ivanovi Valentovičovi svoj nesúhlas s povinným poistením v štátnych poisťovniach.
Podľa výkonného riaditeľa združenia Eduarda Kováča je návrh nedemokratický a v rozpore s programovým vyhlásením vlády, v ktorom sa hovorí o rovnocennom postavení zdravotných poisťovní.
Zákon má zmeniť Všeobecnú a Spoločnú zdravotnú poisťovňu z akciových spoločností na verejnoprávne inštitúcie.