Tento poplatok je len za ubytovanie v štandardných izbách s hygienickým zariadením mimo izby. Ak je rodič ubytovaný v nadštandardných izbách, platí za noc viac ako 100 korún.
Výšku poplatku za nadštandardnú izbu si určuje nemocnica sama. V réžii každej nemocnice je tiež vybavenie nadštandardu. Súčasťou takejto izby by určite malo byť samostatné sociálne zariadenie.
Ubytovanie
Deti sú väčšinou hospitalizované v detských nemocniciach. Na Slovensku sú tri, v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici. Ostatné väčšie nemocnice majú na oddeleniach vyčlenené takzvané detské izby.
Napríklad vo fakultnej nemocnici L. Pasteura v Košicich sú to 1 až 2 izby na dvoch klinikách a troch oddeleniach, v banskobystrickej Roosveltovej nemocnici detských pacientov nemajú.
V bratislavskej detskej nemocnici majú 16 nadštandardných izieb, jeden deň v nej rodiča vyjde na 353 korún. Riaditeľ bratislavskej detskej nemocnice Daniel Źitňan povedal, že najväčší záujem je práve o nadštandardné izby.
Strava
Okrem poplatku za ubytovanie si rodič platí stravu. Celodenná strava v nemocničnej jedálni stojí okolo 170 korún na deň. Možnosťou je tiež stravovanie v nemocničnom bufete.
Rodičia si často nechávajú donášať stravu z domu a ohrievajú si ju v mikrovlnnej rúre v kuchynke na oddelení.
Lôžok pre rodičov je málo
Bratislavská a košická nemocnica majú časť izieb pre rodičov na každom oddelení a rodič môže bývať spolu s dieťaťom. V banskobystrickej nemocnici sú rodičia ubytovaní samostatne na klinike detí a dorastu.
Kapacita lôžok pre rodičov v detských nemocniciach nestačí pokryť záujem. V Bratislave a v Košiciach je záujem dvojnásobný. V košickej nemocnici je spolu s dieťaťom hospitalizovaných priemerne 30 až 40 rodičov, väčšinou matiek.
Námestníčka pre ošetrovateľskú činnosť v banskobystrickej detskej nemocnici Renáta Vaníková povedala, že uprednostňujú dojčiace matky (s deťmi do jedného roka), rodičov kriticky chorých detí a napokon rodičov, ktorí vyžadujú zacvičenie v starostlivosti o hendikepované dieťa.
V kresle
Bratislavská detská nemocnica podľa jej riaditeľa nebola projektovaná tak, aby s každým dieťaťom mohol byť aj rodič. Na každom poschodí boli osobitne vyčlenené len dve izby pre sprievodcu a išlo predovšetkým o dojčiace matky. Kapacity vyčlenených izieb nestačia pokryť záujem.
„Situácia sa rieši využívaním neobsadených izieb pre pacientov, keď spolu s pacientom umiestnime v izbe aj rodiča,“ povedal Žitňan.
Pri veľkom záujme si medzi sebou vypomáhajú pracoviská, vtedy rodič býva na inom poschodí, ako je dieťa hospitalizované. V krajnom prípade do uvoľnenia izby dostane rodič kreslo, aby mohol zostať v izbe s dieťaťom.
Poplatok
Za ubytovanie platí rodič až po ukončení hospitalizácie. Celý poplatok môže uhradiť priamo v pokladni alebo poštovou poukážkou. O výške poplatkov však musí byť informovaný ešte pred hospitalizáciou. V každom oddelení musí visieť cenník.
Bratislavská nemocnica má príjem z poplatkov za sprievodcu asi 1 milión korún ročne, košická 300 až 400 tisíc korún. Nemocnice investujú peniaze späť do prevádzky nemocnice a tiež na zvyšovanie štandardu izieb pre sprievodcu dieťaťa.
Kto musí platiť a kto nie
Sprievodca platí 100 korún na deň, pričom prvý a posledný deň sa rátajú ako jeden deň.
Od platby poplatku je oslobodený:
- sprievodca dieťaťa do troch rokov veku,
- dojčiaca matka s dojčaťom,
- sprievodca osoby do 18 rokov veku prijatej na onkologickú liečbu.
Ak chce byť sprievodca ubytovaný v nadštandardnej izbe, platí poplatok podľa cenníka nemocnice.
Za pobyt sa platí až po ukončení hospitalizácie dieťaťa priamo alebo poštovou poukážkou.
Cenník poplatkov je vyvesený na jednotlivých klinikách a oddeleniach a každý sprievodca je pri prijímaní informovaný o výške platby.
Koľko vyjde 10dňový pobyt rodiča v nemocnici
za ubytovanie v štandarde 100 Sk/deň, strava 170 Sk/deň, za 10 dní spolu spolu 2700 korún
za ubytovanie v nadštandarde priemer 350 Sk/deň, strava 170 Sk/deň, za 10 dní spolu 5200 korún