Bratislava 29. októbra (TASR) - Významný slovenský katolícky kňaz, publicista, teológ a filozof, salezián don Anton Hlinka sa v týchto dňoch dožíva životného jubilea - 80 rokov. V uplynulých rokoch sa stal známy najmä svojimi rozhlasovými svätými omšami a kázňami a vystúpeniami v televíznych či rozhlasových besedách ako aj analýzami a reakciami na udalosti dňa v novinách i časopisoch.
V súčasnosti vzhľadom na zdravotné obmedzenia a potrebnú každodennú starostlivosť je Hlinka v opatere rehoľných sestier v Bratislave.
Anton Hlinka sa narodil 31. októbra 1926 vo Valaskej Belej v okrese Prievidza. Po skončení základnej školy sa dostal na saleziánske súkromné gymnázium v Šaštíne. V roku 1944 vstúpil do saleziánskeho noviciátu a v roku 1945 zložil prvé rehoľné sľuby. Barbarská noc z 13. na 14. apríla 1950 ho zastihla na pedagogickej praxi na saleziánskom gymnáziu v Šaštíne. Podarilo sa mu ujsť do Rakúska a po niekoľkých mesiacoch do Talianska, kde doštudoval teológiu a 30. júna 1952 prijal kňazskú vysviacku.
Po vysviacke sa Hlinka špecializoval vo filozofii a v psychológii na štúdiách vo Viedni a v Ríme. V roku 1961 získal v Ríme doktorát z filozofie. V období rokov 1958 - 1967 prednášal teológiu v saleziánskych seminároch vo Viedni, v Kolíne nad Rýnom a v Katánii.
V roku 1971 Anton Hlinka nastúpil do Rádia Slobodná Európa na miesto redaktora nábožensko-kultúrnych programov, neskôr pôsobil aj v Hlase Ameriky. Na začiatku 80-tych rokov zaviedol v Hlase Ameriky relácie o slovenských občanoch prenasledovaných pre ich kresťanský svetonázor a angažovanosť za ľudské práva. Pôsobil aj ako člen Európskeho výboru Svetového kongresu Slovákov a počas posledných 10 - 12 rokov komunizmu organizoval tajné prevozy náboženskej literatúry na Slovensko.
Po nežnej revolúcii sa Anton Hlinka vrátil do vlasti. Spolupracoval s Konferenciou biskupov Slovenska (KBS) v oblasti masmédií a vyvíjal intenzívnu publicistickú a kazateľsko-pastoračnú činnosť, najmä prostredníctvom rozhlasu i televízie. V roku 1993 založil Slovenskú katolícku akadémiu a bol zvolený za jej rektora. Pravidelne prednášal pre vysokoškolskú mládež. V roku 1995 ho na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského habilitovali na docenta teológie a v roku 1997 sa stal profesorom filozofie na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre.
Anton Hlinka je autorom mnohých kníh. V zahraničí vydal napríklad knihu Apartheid (1976) o situácii cirkvi na Slovensku po Helsinskej konferencii. Veľmi známou sa stala jeho kniha Sila slabých a slabosť silných (1982), súhrnná syntéza dejín prenasledovanej cirkvi na Slovensku v rokoch 1945 - 1969, vyšli mu viaceré filozofické a teologické diela, sedemzväzková séria kníh Ozvena slova a ďalšie. Jeho vrcholným dielom je však kniha Každý sa môže zmeniť - Dynamické modely správania, kde originálnym spôsobom rozpracoval teóriu cnosti.
Dňa 1. januára 1997 prezident SR Michal Kováč udelil Antonovi Hlinkovi za celoživotné dielo Rad Andreja Hlinku I.triedy.