"Aký je tu konflikt záujmov?" Pýtal sa včera premiér Fico a SMK obvinil z robenia "svinstiev", pretože sa nedostala do vládnej koalície. FOTO SME - PETER ŽÁKOVIČ |
BRATISLAVA - V kauze štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva Mariana Záhumenského zo Smeru nevidí jeho stranícky šéf a premiér Robert Fico žiadny etický problém. Je presvedčený, že štátny tajomník sa neocitol v konflikte záujmov a nejde ani o prejav klientelizmu.
Záhumenského firma Agrocontract získala navyše 4,4 milióna korún ako dotáciu na pestovanie tabaku vďaka usmerneniu, ktoré inicioval práve štátny tajomník. Fico však nerieši túto skutočnosť a zdôrazňuje, že samotné usmernenie bolo v súlade s eurolegislatívou, čo potvrdilo aj stanovisko eurokomisárky Mariann Fischer-Boelovej.
Namiesto toho premiér zaútočil na SMK a prirovnal tabakovú kauzu k afére s Hedvigou Malinovou, keď po hrubých obvineniach prichádzajú jasné dôkazy potvrdzujúce opak. "Jednoducho tu prichádzajú svinstvá, jedno za druhým z SMK, ktorá nevie prežiť, že nie je vo vládnej koalícii," rozhorčoval sa. List z Bruselu označil za jasný dôkaz, "ako je napríklad analýza DNA".
Je veľmi zlé dávať dohromady kauzu napadnutia Malinovej a prípad Záhumenského, ktorý má výlučne rozmer konfliktu záujmov a uplatnenia etických princípov, poznamenal k Ficovmu útoku politológ Grigorij Mesežnikov.
Keď bývalý minister pôdohospodárstva za SMK Zsolt Simon na prípad upozornil, podľa Fica "politicky reagoval" na svojho oponenta Záhumenského. Simon totiž ešte ako minister vydal usmernenie, že sa nevyplatia priame platby tým producentom tabaku, ktorí získali v roku 2005 ďalšie výrobné kvóty prevodom od iných spoločností. Agrocontract získal kvótu navyše.
Simon namieta, že Záhumenský sa ocitol v konflikte záujmov, lebo navrhol zmenu pravidiel vo svoj vlastný prospech. V liste eurokomisárky je síce napísané, že vedenie rezortu nekonalo v rozpore s európskym právom, ale aj to, že presné podmienky poskytnutia podpory sú na každej národnej autorite, hovorí Simon.
Záhumenského firma požiadala o podporu na pestovanie tabaku v súlade s pravidlami, ktoré stanovil Simon. Až keď sa stal Záhumenský štátnym tajomníkom, retroaktívne navrhol zmeniť pravidlá, z čoho profitovalo päť spoločností a "najviac firma Záhumenského", hovorí dnes bývalý minister.
Záhumenského firma mala na dotácie právny nárok, tvrdí zasa Fico. V minulosti však sám žiadal hlavu ministra Simona preto, že jeho firma poberala dotácie, a teda minister bol v konflikte záujmov. Na otázku, či teda berie späť svoje obvinenia z minulosti, včera Fico odvetil, že tabaková kauza nemá nič spoločné s kauzou Simona. "My teraz hovoríme o útokoch na túto vládu," podotkol Fico.
Spôsob, akým Fico obviňuje SMK, svedčí o tom, že je nacionalista, povedal predseda SMK Béla Bugár.
"Jeho verejné predvolebné a aj povolebné vyhlásenie, že v prípade najmenšieho podozrenia bude musieť človek, ktorý sa doň dostane, okamžite odísť z vlády, vyznieva ako nevkusný žart," uviedla
SDKÚ na adresu premiéra Fica.
Pre KDH zostáva kauza Záhumenského učebnicovým príkladom klientelizmu. Podľa šéfa KDH Pavla Hrušovského sa problémy korupcie a klientelizmu mali riešiť doma a nie v Bruseli. KDH si myslí, že bol porušený ústavný zákon o ochrane verejného záujmu.
Koaliční partneri naopak Smer podporili a zotrvanie Záhumenského vo funkcii nespochybňujú. Na rozdiel od SNS sa však HZDS čudovalo, prečo sa Fico pýtal na prípad v Bruseli a nerozhodol sám.