Rozhodnutie voličov - teda úspech, respektíve neúspech dvoch hlavných rivalov, ODS a ČSSD - môže výrazne ovplyvniť postoje parlamentných strán pri rokovaniach o zostavení novej vlády. A tým môžu aj prispieť ku koncu povolebného patu, ktorý v Česku trvá od júnových parlamentných volieb.
Ak ODS súčasného premiéra Mirka Topolánka výrazne uspeje, môže to byť pre ČSSD expremiéra Jiřího Paroubka ďalší signál, že konfrontačná politika a neochota umožniť vznik vlády či predčasné voľby nikam nevedie. Triumf ODS môže dokonca otriasť pozíciou samotného Paroubka, ktorý na konfrontačnom štýle svoju politiku postavil.
Rozhoduje sa o obsadení tretiny z 81 senátorských kresiel. ODS mala doteraz v senáte 37 kresiel a dnes má veľkú šancu získať v hornej komore nadpolovičnú väčšinu. Do druhého kola sa jej kandidáti dostali v 26 z 27 obvodoch a vo väčšine z nich sú favoritmi volieb. Priamo proti sebe stoja kandidáti ODS a ČSSD v jedenástich obvodoch. V minulosti takéto súboje vyhrávala ODS.
Sociálna demokracia mala doteraz iba sedem senátorov a pravdepodobne ich počet tiež zvýši. Jej kandidáti postúpili do druhého kola v jedenástich obvodoch a vždy stoja proti kandidátovi občianskych demokratov. Ak ODS získa v senáte väčšinu, bude to pre ČSSD prehra a nič by na tom nezmenila ani skutočnosť, ak by sa jej klub v senáte oproti súčasnému stavu zväčšil.
Paroubek preto po prvom kole navrhol, že jeho strana podporí kohokoľvek, kto sa postaví proti kandidátovi ODS. Na jeho ponuku však zareagovali iba komunistí, ktorí idú do druhého kola s jediným kandidátom a ani ten nemá veľkú šancu na úspech.
ODS by mohlo nahrávať, že analytici očakávajú aj vzhľadom na víkend pred dušičkami nízku účasť. Tomu nasvedčovali včera aj prvé hodiny po otvorení volebných miestností. Voliči občianskych demokratov sú navyše disciplinovanejší ako sociálnodemokratickí.
Občianski demokrati do lepšieho svetla stavajú aj posledné škandály v ČSSD. Paroubek včera robil všetko, aby ich na poslednú chvíľu zahladil a zaznamenal aj čiastočný úspech. Stretol sa s poslancom Michalom Pohankom, ktorý v stredu ráno písomne oznámil, že vystupuje z parlamentného klubu sociálnych demokratov aj zo strany.
Pohanka sa sťažoval na tlak, ktorý na neho ČSSD vyvíja. Poslanec sa potom dva dni skrýval a požiadal o policajnú ochranu. Paroubkovi hrozilo, že prípadný prechod Pohanku na druhú stranu zvráti rovnováhu vyrovnaných síl v snemovni v jeho neprospech.
Po stretnutí s Pohankom Paroubek novinárom tvrdil, že ľavica nie je oslabená a Pohanka mu sľúbil, že bude vo väčšine otázok spolupracovať so sociálnymi demokratmi. Líder strany zároveň odvolal svoju výzvu zo štvrtka, aby sa Pohanka vzdal poslaneckého mandátu.
Pohanka bol vo vyjadreniach opatrnejší. „Som v pozícii nezávislého poslanca, môj hlas nie je automaticky hlasom pre pravicu,“ povedal agentúre ČTK.