V Kalništi, vo svidníckom okrese, napadol 59-ročného Milana Krajňáka. "Schovával som sa za stromy, ale on ma nabral na rohy a vyhodil," povedal o zranení ramena, ktoré mu museli ošetriť vo svidníckej nemocnici.
Milan Krajňák má od stretnutia so zubrom stále zdravotné problémy. Jeho stav sa skomplikoval a zo Svidníka ho previezli do košickej fakultnej nemocnice.
Milan Krajňák môže žiadať od ministerstva pôdohospodárstva a životného prostredia odškodné za škody, ktoré mu spôsobilo chránené zviera.
Sedemdesiatkilový zubor sa niekoľko dní zdržiaval aj v sade Františka Sabolčíka nad dedinou. Viacerí chlapi, ktorí pracovali v lese či v tamojšom družstve, sa pred Archiem radšej skryli za stromy.
Vo voľnej prírode dnes žije osem druhov chránených zvierat. Tie občas narobia škody na poliach či v lesoch. Doteraz boli známe najmä šafárenia medveďov, ktoré sa čoraz častejšie približujú k dedinám a včelárom ničia úle. Tí si náhradu škody nárokovali a štát ju uhradil.
ANNA KOŠUTHOVÁ
Zranení a poškodení majú nárok na odškodné
Zraneným ľuďom a poškodeným farmárom rezorty pôdohospodárstva a životného prostredia vyplatia za škody, ktoré im spôsobili chránené živočíchy, odškodné.
V prípade vlka musí majiteľ dokázať, že zvieratá boli v čase útoku dostatočne zabezpečené a boli pod priamym dohľadom človeka alebo pastierskeho psa. Celkové náhrady vyplatené v minulom roku za útoky vlkov predstavujú 1,2 milióna korún.
Náhradu za škodu musí poškodený alebo pozostalá osoba písomne oznámiť do piatich dní od útoku na príslušný obvodný úrad životného prostredia. V prípade napadnutia človeka a dlhodobých zranení je tak možné urobiť do dvoch rokov. K žiadosti musí byť priložená lekárska správa. (mip)