nutie ohlásila len Občianska konzervatívna strana.
Historička Slovenskej akadémie vied Bohumila Ferenčuhová si myslí, že 28. október by mal byť štátnym sviatkom aj na Slovensku. „Situácia Slovákov sa po tomto dátume zásadne zmenila. Československo bolo pre Slovákov ich vlastným štátom, kým Uhorsko od roku 1867 Slovákov neuznávalo.“
Podľa Ferenčuhovej sa Slovensko stalo Slovenskom až vznikom ČSR, pretože až vtedy boli určené jeho hranice. „Slováci boli spolutvorcami Československa a Štefánik prispel k jeho vzniku rovnako ako T. G. Masaryk alebo Eduard Beneš.“
Politológ Miroslav Kusý si myslí, že Slovensko sa dobrovoľne zrieka časti svojej novodobej histórie.
„Mečiar ako otec - zakladateľ samostatnej Slovenskej republiky to postavil tak, že sa skončilo područie pod Čechmi tak, ako sa predtým skončilo područie pod Maďarmi a teraz sme konečne slobodní. To je, samozrejme, falošné a ideologické videnie dejín. Väčšina politických strán sa s ním, žiaľ, stotožnila,“ hovorí.
Podobný názor má aj sociológ Ján Bunčák, podľa ktorého sa Slováci radi vzdávajú svojej histórie.
„Nechali sme si zobrať uhorskú históriu a dnes nikto neoslavuje sviatok vzniku Uhorska, nechali sme si zobrať aj históriu československú, a dnes nikto neoslavuje vznik Československa. Uhorsko patrí Maďarsku a Československo Česku.“
Podľa Bunčáka sa politici tvária, akoby „nikdy nebolo Uhorsko ani Československo, ale vždy len Slovensko“.
Český sociológ Jan Hartl hovorí, že Česi a Slováci vnímali 28. október rozdielne aj počas existencie Československa.
„Pre väčšinu Čechov bol v 90. rokoch masarykovský odkaz zdrojom hrdosti a nádeje, že sa vrátime tam, kde bola história prerušená, do vyspelej Európy. Na Slovensku bol vzťah k 28. októbru podstatne vlažnejší,“ mieni Hartl.
Pamätným dňom je na Slovensku aj 30. október, keď v Martine vznikla Slovenská národná rada, ktorá prijala Deklaráciu slovenského národa. V nej sa prihlásila k spoločnej republike Čechov a Slovákov, ktorú dva dni predtým v Prahe oficiálne vyhlásil československý Národný výbor.
Dvadsiaty ôsmy október je na Slovensku pamätným dňom od roku 1999.