Súkromní pestovatelia na juhu sú zásobárňou chryzantém, ktoré sa predávajú takmer výhradne na Sviatok Všetkých svätých.
Rizikové podnikanie
V Orechovej Potôni v okrese Dunajská Streda je v dome manželov Zirigovcov malé kvetinárstvo, za domom niekoľko fóliovníkov. Zuzana Zirigová predáva, manžel pestuje. Pred domom práve pripravoval starú modrú tisícdvestotrojku požičanú od kamaráta. Zajtra s ňou pôjde prvýkrát predávať do Bratislavy k ružinovskému cintorínu.
„Pestujeme od roku 1987,“ hovorí Ziriga. Vo fóliovníkoch majú tento rok Zirigovci vyše tritisíc chryzantém.
„Je to trochu rizikové podnikanie, lebo kvitnúť musia presne na dušičky. Ak sú na dušičky už zakvitnuté alebo ešte nerozkvitli, nik ich nekúpi. Ovplyvniť sa to dá pomerne ťažko. Pribrzdiť rast sa nedá. Keď je zima, prikurujeme.“
Chryzantémy rastú od júna. Prekvitnuté biele chryzantémy chytia nezdravú fialovú farbu, potom sa dajú akurát hodiť do kompostu. Ak zamrznú, zhnednú. Znova strata.
„Ľudia kladú chryzantémy na hroby, ale nevedia, čo je za pestovaním. Mnohí si myslia, že rastú samy, bez starostlivosti,“ hovorí Ziriga.
Pestovatelia môžu predať kvety do veľkoskladov, ale je to nevýhodné. Radšej naložia dodávky, v meste si zaplatia predajné miesto a predajú kvety sami.
Kvety neodložia ako tehly
Na kraji Orechovej Potôňe je dom Lelkesovcov s troma veľkými fóliovníkmi v záhrade. Dovážajú sadenice zeleniny, ale pestujú aj chryzantémy.
„Riziko je v každom podnikaní, nielen v pestovaní kvetov. Lenže ak niekto vyrába tehly a nepredá, uloží ich do skladu, predá o pol roka. Chryzantémy neuložíte,“ hovorí domáci.
Na rast chryzantém bola tento rok extrémne teplá jeseň. Rozkvitli skôr. Niektoré kvety im už odkvitajú.
Slovenským pestovateľom konkurujú dovozcovia z Maďarska, Poľska, Holandska. Podľa Lelkesa už Holanďania nepestujú len v Holandsku, ale aj v afrických krajinách.
„Tam robia za 16 eur mesačne, v Holandsku za 16 eur na hodinu, takže to je rozdiel. U nás to často ľudia robia popri inej práci. Poznám lekárku z východu, ktorá pestuje chryzantémy na predaj,“ hovorí.
Vyštipkávanie
Pri ceste vo Štvrtku na Ostrove je pred jedným z domov kvetinárstvo, pred ním porozkladané črepníky s malokvetými chryzantémami. Majiteľka domu Júlia Šimková predáva vlastnú produkciu.
Väčšina ľudí od paradajok na juhu upúšťa, pestovanie sa nevypláca. Šimkovci pestujú chryzantémy a fialky asi desať rokov.
„Treba sa naozaj starať, dávať vitamíny, polievať, vyštipkávať.“ Vyštipkávanie je olamovanie črepníkových malokvetých chryzantém, keď sú ešte malé. Dostanú tým tvar gule. Každý rok „vyštipkajú“ ručne dve- až tritisíc.
Riziko môže byť aj dážď
„Musíme vždy sledovať predpoveď počasia. Ak je chladnejšie, každý večer zakrývame kvety veľkými plachtami, aby neprimrzli a nezhnedli. Zhnednuté sa už predať nedajú,“ hovorí Šimkovej zamestnankyňa.
Pre črepníkové chryzantémy, ktoré majú množstvo malých kvetov, je rizikový aj dážď. Keď sa do gule vytvarované „hlavy“ namočia, rozídu sa.
Koľko ich predajú? Nevedno
Počas Všetkých svätých predajú kvetinári tisícky chryzantém. Neexistuje však seriózna informácia ani odhad, koľko chryzantém sa minie.
Jozef Šimko zo Zväzu záhradníkov hovorí, že prieskumy robí iba holandská kvetinová kancelária, a tá sa špecializuje na dovoz.
„V Česku povinne robia štatistiku, vydávajú výhľadovú správu. U nás nič nie je,“ hovorí. Chryzantémy najviac pestujú na juhu. Na severe je menej, tam je dovoz z Poľska.
(rf)