Tlačiarom sa nepáčia dotácie

BRATISLAVA - Štátna podpora pre tlačiarenskú firmu Victor Buck z Luxemburska sa nepozdáva jej slovenským konkurentom. „Nemáme námietky proti príchodu nového investora, no namietame proti štátnym stimulom,“ povedal Pavol Kontra zo spoločnosti VKÚ, ktorá v

Na presýtený tlačiarenský trh má prísť nový investor. Súčasným hráčom na trhu sa nepáči, že by mal dostať štátnu pomoc.Na presýtený tlačiarenský trh má prísť nový investor. Súčasným hráčom na trhu sa nepáči, že by mal dostať štátnu pomoc. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO – SITA/AP)

roku 2001 prevzala činnosť Vojenského kartografického ústavu. Kontra je zároveň aj vo výkonnom výbore Zväzu polygrafie na Slovensku. Nový investor na trhu zvýši konkurenciu.

Podľa šéfa zväzu Petra Blublu sú však na Slovensku už teraz nadkapacity v tlačiarenstve, a to najmä pri hárkovej ofsetovej tlači. Aj tento typ tlače chce robiť Victor Buck v Ladomerskej Vieske neďaleko Žiaru nad Hronom. Konkrétne časti trhu, ktoré chce nový investor osloviť, ešte neboli zverejnené. Hárková tlač sa využíva napríklad pri tlači kníh či návodov na elektroniku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Už teraz sa zhruba 40 percent výroby tlačiarní exportuje. V segmente hárkovej tlače sa exportuje ešte väčšia časť výroby,“ povedal Blubla. Ako príklad uviedol Neografiu v Martine, ktorá vyváža 80 až 90 percent výroby pri hárkovej tlači, alebo Tlačiarne BB, exportujúce okolo 60 percent svojej produkcie.

Žiadať o stimuly môžu

Victor Buck môže o stimuly žiadať. „V zmysle pravidiel o poskytovaní individuálnej štátnej pomoci o investičné stimuly môže požiadať ktorákoľvek domáca alebo zahraničná firma, ktorá splní kritériá,“ povedala hovorkyňa štátnej agentúry pre lákanie investorov SARIO Soňa Junasová. Kontra z VKÚ však upozorňuje, že jeho spoločnosť pri preberaní kartografického ústavu stimuly nedostala. „Odôvodnenie bolo vtedy také, že slovenský polygrafický priemysel je predimenzovaný, a teda nie je dôvod nejakým spôsobom podporovať jeho rozširovanie,“ povedal Kontra.

SkryťVypnúť reklamu

S hovorcom ministerstva hospodárstva Branislavom Zvarom, ktorý bol včera s ministrom Ľubomírom Jahnátkom na rokovaniach na Malte, sa nám včera nepodarilo spojiť.

Ak však chce Slovensko prilákať nových investorov, musí ich podporiť štátnou dotáciou. Inak by šli do Poľska alebo do Maďarska.

Výšku stimulov zatiaľ ani SARIO, ani Victor Buck nezverejnili. S prihliadnutím na pravidlá prideľovania by mohlo ísť zhruba o 200 miliónov korún, keďže celková investícia je 472,5 milióna korún a Žiar nad Hronom sa nachádza v zelenej zóne pre prideľovanie štátnej pomoci. Podľa zdrojov SME investor skutočne rokuje o približne tejto sume.

Prínos pre Žiar

Slovenské tlačiarenské firmy sa obávajú, že ak investor dostane štátnu pomoc, získa tým umelo konkurenčnú výhodu. „Chceme rovnaké podmienky pre všetkých hráčov na trhu,“ povedal Blubla. Zväz chce v týchto dňoch osloviť ministerstvo hospodárstva, aby im poskytlo bližšie informácie o investícii. „Ak budú produkovať pre náš segment trhu, tak budeme proti dotácii,“ povedal Blubla.

SkryťVypnúť reklamu

Dosah príchodu Victor Buck na slovenský polygrafický trh nevedel Kontra z VKÚ zhodnotiť. „Pre žiarsky región to bude určite prínosom. Nie som si však istý, či bude príchod tohto investora prínosom pre celú ekonomiku,“ povedal. Imrich Horňák, generálny riaditeľ Východoslovenských tlačiarní sa obáva, že ostatné slovenské tlačiarenské firmy budú musieť prepúšťať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 549
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 246
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 010
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 087
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 936
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 828
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 440
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu