Na II. Svetovom kongrese krajanov v Petrohrade to vyhlásil metropolita Smolenský a Kaliningradský Kirill. Pomoc všetkým etnickým Rusom, ktorí sa rozhodnú opäť usídliť sa v Rusku, sľúbil aj prezident Vladimir Putin, ktorý sa cez týždeň na kongrese zúčastnil. Obranu práv krajanov označil za „národnú prioritu.“
„Čím je Rusko silnejšie a úspešnejšie, tým častejšie sú naše kontakty s diaspórou, tým vplyvnejší a silnejší je hlas našich krajanov v zahraničí,“ zdôraznil ruský prezident.
Hlavnou úlohou je teraz začať s repatriáciou. Nový vládny program „Na pomoc dobrovoľnému presídleniu krajanov zo zahraničia do Ruska“ sa má začať už na budúci rok. V rozpočte vydelili 4,6 miliardy rubľov, čo stačí na presťahovanie iba asi 50-tisíc Rusov do vlasti. Podľa údajov Migračnej služby sa však chce vrátiť najmenej 5 až 6 miliónov ľudí. Do roku 2010 sa však nepodarí presťahovať viac než 300-tisíc osôb. Nájsť pre nich prácu a bývanie nebude ľahké.
Väčšina z tých, ktorí túžia po živote v Rusku, žije v bývalých sovietskych republikách. Podľa Sergeja Petrova, šéfa „Európskej ruskej spoločnosti“ sa však záujemcovia o návrat nájdu aj v západnej Európe. Ide najmä o poslednú sovietsku vlnu emigrantov. „Väčšina z týchto ľudí sa stala obeťou zastaraných predstáv o prekrásnom živote na západe a falošnej reklamy, ktorá im sľubovala rýchle získanie občianstva a práce v rozvinutých krajinách,“ vyhlásil Petrosov.
Ruská diaspóra v zahraničí patrí k najväčším na svete. Je to takmer 30 miliónov ľudí, ktorí v rôznom čase emigrovali do zahraničia, alebo sa po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 2001 nie z vlastnej vôle ocitli v tzv. „blízkom zahraničí“, teda na území bývalých sovietskych republík, ktoré sa stali samostatnými štátmi.
Práve v „blízkom zahraničí“ žije väčšina ruských krajanov - asi 20 miliónov. Veľa ich žije v Spojených štátoch, Izraeli a v Nemecku, o niečo menšia diaspóra je v Kanade a Austrálii.
Rusko sa v poslednom čase usiluje o návrat krajanov aj pre veľmi nepriaznivú demografickú situáciu. Podľa predpovedí by sa pri zotrvaní nízkej pôrodnosti slovanského obyvateľstva a pri udržaní vysokej pôrodnosti neruských národností mohlo stať, že v roku 2050 bude Rusko osídlené väčším počtom moslimov, než pravoslávnych Rusov.