Premiérovi Romanovi Prodimu a jeho manželke Flavii preverovali daňové priznania, hoci na to nemali oprávnenie. Rovnako si počínali aj v prípade bývalého premiéra Silvia Berlusconiho a prezidenta Napolitana.
„Toto je čierny list histórie našej republiky,“ povedal minister spravodlivosti Clemente Mastella.
Škandál vypukol začiatkom týždňa, keď milánska prokuratúra na podnet ministerstva hospodárstva odštartovala sériu vyšetrovaní. Nariadila desiatky domových prehliadok a preveruje viac než sto osôb, ktoré pracovali na ďaňových úradoch a vo finančnej a pohraničnej polícii. Hrozí im až osem rokov väzenia.
“Má to príchuť vydierania, zastrašovania a nelojálnosti voči štátnym inštitúciám. Niečo také by nemalo mať priestor v slobodnej demokracii, ako je naša,“ napísal najväčší denník Corriere della Sera.
Hovorca vlády povedal, že premiéra Prodiho informácie šokovali. Jeho bankové kontá údajne preverovali viac než stokrát. Žiadne nezrovnalosti však nezistili.
Úradníci preverovali aj účty podnikateľov, športovcov, umelcov a novinárov. Medzi sledovanými boli aj slávni futbalisti Francesco Totti a Alessandro Del Piero.
„Na politiku priamo útočia akési skryté sily,“ tvrdí hlavný ľavicový denník La Repubblica.
Časť stúpencov súčasnej stredo-ľavej koalície je presvedčená, že špionáž zosnoval expremiér Berlusconi a jeho pravicový tábor.
Prodiho počas tohtoročnej predvolebnej kampane Berlusconiho Forza Italia obvinila, že sa vyhol zaplateniu daní tým, že daroval milión dolárov svojim dvom deťom. Informáciu získali z nelegálneho preverovania daňových záznamov, tvrdí dnes ľavica.
Úradníci však sledovali aj kontá mediálneho magnáta. „Informácie o Berlusconim a jeho rodine nelegálne preverovali 800–krát,“ vyhlásil bývalý minister financií Guilio Tremonti.
Berlusconi sám hovorí, že škandál je iba zastierací manéver, ktorým chce Prodiho vláda odvrátiť pozornosť Talianov od podstatnejších vecí.
Talianskom už v lete otriasol škandál s nezákonným odpočúvaním – Prodiho, politikov i obyčajných ľudí, dovedna to malo byť 100–tisíc ľudí. Informácie sa údajne zhromažďovali v centre Telecomu Italia a odtiaľ ich posúvali tajnej službe Sismi. Šéfa bezpečnosti telekomunikačného gigantu Giuliana Tavaroliho a dvadsať ďalších úradníkov zatkli.