u bol opäť útlm trhu bývania.
Vyplýva to zo včerajšieho predbežného odhadu amerického ministerstva obchodu. Analytici očakávali zmiernenie rastu na 2,2 percenta. Výrazné spomalenie ovplyvnil prepad investícií do bývania na 17,4 percenta. Bol to najhlbší pokles od začiatku roku 1991 a nasledoval po oslabení v predošlom štvrťroku o 11,1 percenta.
Prepad na trhu bývania sa však stále nepremieta do spotrebných výdavkov. Tie zrýchlili na 3,1 percenta z predchádzajúcich 2,6 percenta. Výrazne pritom oživili nákupy tovaru dlhodobej spotreby, teda automobilov alebo vybavenie domácností. Expandovali tiež podnikateľské investície, kde sa rast zrýchlil na takmer dvojnásobných 8,6 percenta. Ekonomiku tiež podporil vývoj vládnych nákupov, hlavne na federálnej úrovni. Okrem bývania rast americkej ekonomiky spomalil aj obchodný deficit. Dovoz sa zrýchlil na 7,8 percenta z 1,4 percenta v druhom štvrťroku, kým tempo rastu vývozu zostalo stabilné nad šiestimi percentami.
Údaje potvrdili, že vzhľadom na stav americkej ekonomiky centrálna banka už zrejme nebude zvyšovať úrokové sadzby. To oslabilo kurz dolára. V obavách z prílišného spomalenia ekonomiky však klesali aj indexy akcií.
Podľa niektorých ekonómov by sa však mala americká ekonomika ku koncu roka oživiť. „Na hospodárstvo vyvinul tlak trh bývania, ktorý je však už minulosťou.
Tento štvrťrok vykazuje rastové tempo, ktoré bude oproti tomu dvojnásobné,“ myslí si hlavný ekonóm firmy Argus Research Richard Yamarone. Podobný názor má aj bývalý šéf Federálneho rezervného systému Alan Greenspan. „Hlavnú časť prepadu sektora už má americká ekonomika za sebou,“ povedal.
Tesne pred obedom sa euro vymieňalo za 1,267 dolára. Celé predpoludnie sa dolár oslaboval. Okolo 16. hodiny sa za euro už dalo kupiť 1,274 dolára.
Autor: R