FOTO - IT |
Na ničenie slizniakov v skleníkoch, vo fóliovníkoch, ale aj vo voľnej prírode máme už niekoľko rokov k dispozícii parazitické háďatká distribuované pod obchodným názvom Nemaslug. Aplikujú sa vo forme zálievky alebo postreku na dobre prevlhčenú pôdu. Mikroskopicky drobné háďatká aktívne vyhľadávajú slizniaky a prenikajú do ich tela, kde sa rozmnožia. Po odumretí hostiteľa opúšťajú jeho telo a preniknú do ďalších slizniakov. Napadnutý slizniak prestane do 3 až 5 dní prijímať potravu a do dvoch týždňov po aplikácii zvyčajne v pôde uhynie. Keďže ide o živý materiál, parazitické háďatká nenájdete v predajniach záhradkárskych potrieb, ale môžete si ich objednať u špecializovaných distribútorov.
V mojej záhradke sa objavili čierne chrobáky s červenou kresbou. Podľa dostupnej odbornej literatúry ich však neviem určiť...
M. G., Budmerice
Opísaný hmyz nepatrí medzi chrobáky, ale medzi bzdochy. Konkrétne ide o cifrušu bezkrídlu (Pyrrhocoris apterus), ktorá je rozšírená v celej Európe a poznajú ju aj deti ako "električku" - kvôli nápadnému sfarbeniu vrchnej časti tela. Cifruše prezimujú v štádiu dospelých jedincov v opadanom lístí. Po prvom jarnom oteplení sa vyhrievajú na slniečku medzi opadaným lístím a neskôr sedávajú vo veľkých húfoch na kmeňoch líp. Počas vegetácie ich často nájdeme aj na rastlinách z čeľade slezovitých (napríklad slez nebadaný, ibiš lekársky), pretože vyciciavajú ich plody. Živia sa však aj mŕtvym hmyzom a rôznymi organickými zvyškami. Keďže cifruše rastliny výraznejšie nepoškodzujú, nepovažujeme ich za škodce a preto netreba proti nim chemicky zasahovať.
Autor: Ing. JURAJ MATLÁK