Horor v amerických márniciach

Ako by ste sa cítili, keby vám implantovali rakovinové tkanivá, orgány infikované HIV či starecké kosti? A ako by sa vám páčilo, keby orgány a kosti odobrali vášmu blízkemu v márnici či pohrebnom ústave bez súhlasu a podvodníci by na tom ešte pekne ...

Asistent štátneho zástupcu Josh Hanshaft drží na tlačovej konferencii v rukách röntgenovú snímku panvovej oblasti zosnulého, na ktorej vidno ako sú jeho stehenné kosti nahradené bežnými údržbárskymi plastovými rúrami (podobné ležia na stole v popredí).Asistent štátneho zástupcu Josh Hanshaft drží na tlačovej konferencii v rukách röntgenovú snímku panvovej oblasti zosnulého, na ktorej vidno ako sú jeho stehenné kosti nahradené bežnými údržbárskymi plastovými rúrami (podobné ležia na stole v popredí). (Zdroj: FOTO - TASR/AP)

Ako by ste sa cítili, keby vám implantovali rakovinové tkanivá, orgány infikované HIV či starecké kosti? A ako by sa vám páčilo, keby orgány a kosti odobrali vášmu blízkemu v márnici či pohrebnom ústave bez súhlasu a podvodníci by na tom ešte pekne zarobili? Takýto problém teraz riešia stovky Američanov, ktorí sa stali obeťami pokútneho predaja ilegálnych tkanív. Škandál, ktorý sa začal odvíjať pred rokom, už dosiahol aj medzinárodné rozmery. Medzi obeťami je totiž britský novinár Alistair Cooke a niektoré pochybné tkanivá sa mali dostať aj do Británie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Riaditelia siedmich pohrebných ústavov v New Yorku sa pred súdom priznali, že pomáhali spoločnosti legálne obchodujúcej s tkanivami plieniť telá nebožtíkov, ktoré predávali s veľkým ziskom. Tieto strašidelné scény sa diali v newyorských oblastiach - Manhattane, Bronxe a Rochestri, ale aj vo Filadelfii a v New Jersey. Obvineniam čelia štyria muži - Michael Mastromarino, vlastník spoločnosti BioMedical Tissue Services, jeho partner Joseph Nicelli a ich "mäsiari" Lee Cruceta a Christopher Aldorasi. Podľa vyšetrovateľov zneužili vyše tisícky mŕtvych tiel z tridsiatich márnic, celkovo 20-tisíc kusov tkanív, svalov a kostí. Miestny prokurátor označil celý prípad "ako vystrihnutý z hororu".

Koncom minulého roka americký Úrad pre potraviny a liečivá nariadil stiahnuť všetky kontaminované tkanivá a varoval, že obete môžu byť nakazené najrôznejšími chorobami, medziiným HIV, syfilisom či hepatitídou, hoci riziko infekcie je málo pravdepodobné. Ak sa tkanivo nesprávne spracuje či otestuje, môže spôsobiť aj smrť.

SkryťVypnúť reklamu

Muži podľa obvinení prokuratúry kradli časti mŕtvol bez súhlasu ich rodín, brali tkanivá, ktoré by nemohli byť predmetom darovania kvôli pokročilému veku či chorobe. Následne sfalšovali potrebné papiere a pacienti teda ani nemôžu zistiť, odkiaľ ich transplantáty vlastne pochádzajú.

Zvrhlý doktor Mastromarino

BioMedical Tissue Services, ktorá ukradnuté a nekvalitné transplantáty predávala, sídlila na treťom poschodí malej kancelárskej budovy v New Jersey neďaleko mosta Georgea Washingtona. Jej riaditeľom bol Michael Mastromarino, ktorý mal kedysi úspešnú zubársku prax na slávnej Piatej Avenue a špecializoval sa na implantátovú chirurgiu. Úspešným dentistom nevydržal byť dlho, podľahol totiž drogám a niekoľko zámožných pacientov ho zažalovalo za lekárske pochybenia. Podľa jedného obvinenia dokonca uprostred operácie odišiel od pacienta, ktorý bol v celkovej anestézii. Mastromarina vtedy našli v jeho kúpeľni s injekčnou striekačkou zapichnutou v ruke. Lekár sa preto pred takmer siedmimi rokmi musel vzdať svojej zubnej ambulancie a ísť na protidrogové liečenie.

SkryťVypnúť reklamu

Pred tromi rokmi sa vrhol na úplne legálny obchod s tkanivami. Know-how mal aj Joseph Nicelli, ktorý predtým vlastnil miestny pohrebný ústav. Ako však tkanivá získavali, už také legálne nebolo. Mastromarinovi právnici zvaľujú vinu na pohrebné ústavy, podľa nich ony mali zaistiť súhlas od pozostalých. Tvrdí, že jeho zamestnanci iba odobrali tkanivá a skontrolovali, či boli životaschopné. Obvinenie obžaloby proti doktorovi a jeho trom komplicom však má 122 bodov a zrejme sa z neho nevyzuje. Nicelli údajne priznal, že k Mastromarinovi nosil telá bez súhlasu rodín. Komplicom hrozia vysoké tresty - až 25 rokov väzenia. Nateraz za mrežami nie sú, zložili kauciu.

Podľa polície bývalý zubár osobne prišiel do pohrebných ústavov a márnic, odobral kosti, srdce, šľachy, kožu a iné tkanivá z mŕtvych tiel. Kosti nahradil rúrkami z PVC. Súčasťou dokumentácie obžaloby sú röntgenové zábery exhumovaných mŕtvol, ktoré majú namiesto kostí biele plastové rúrky. Presne také, ako používajú domáci kutilovia a inštalatéri a dajú sa kúpiť v bežných obchodoch. Trúbky surovo priskrutkovali a potom telá opätovne zošili. Do tiel dokonca zašili aj chirurgické nástroje, rúšku či rukavice. Brooklynský prokurátor Michael Vecchione hovorí: "Falšovali dokumenty, ktoré tvrdili, že sú od zdravých ľudí, hoci mnohí z nich boli chorí." New York Daily News napísal, že medzi odobratými tkanivami boli napríklad pozostatky 75-ročného taxikára Michaela Bruna, ktorý zomrel na rakovinu.

SkryťVypnúť reklamu

Tkanivá firma posielala v mraziacich boxoch na operácie do celých Spojených štátov i do Británie. Jedno také mŕtve telo malo hodnotu desiatok tisícok dolárov.

Príbehy obetí

Stovky Američanov teda chodia po svete s časťami tiel mŕtvych ľudí, ktoré vôbec nemali dostať. Reportér denníka Washington Post sa stretol so 42-ročnou

Heather Augustinovou z New Jersey, ktorej minulý rok vybrali dve platničky z krku a nahradili ich kosťami vraj pomerne mladého darcu. O tri mesiace ju chirurg informoval, že jej transplantáty pochádzali z pochybnej márnice a zrejme patrili veľmi starej osobe. Odvtedy Heather nespáva. "Chodím po svete s kosťou v krku od osoby, ktorá si neželala byť rozporciovaná. Som v totálnom šoku," hovorí. A hoci je riziko infekcie minimálne, existuje. Napríklad 41-ročná pacientka z newyorského Long Island a dvaja pacienti v New Jersey sa infikovali syfilisom z ukradnutej kosti.

SkryťVypnúť reklamu

Obetiam teraz zostáva veci riešiť súdnou cestou, poškodené zdravie a trauma im však zostanú. Obete nie sú iba v Amerike. Ako informovala britská televízia BBC, nekvalitné tkanivá implantovali aj do pacientov v dvadsiatich piatich britských nemocniciach. Celkovo malo byť do Británie dovezených 77 častí tiel. Tridsaťdvaročná Suzanne Greenová z Caerphilly teraz každú minútu tŕpne, či sa niečím nenainfikovala. Podozrivé kosti jej implantovali do zlomenej chrbtice a členka. "Nemôžem uveriť tomu, čo sa deje, je to strašné".

Zmrzačili aj mŕtvolu známeho novinára

Jednou z obetí gangu bol aj moderátor americkej verejnoprávnej televízie PBS a britskej BBC Alistair Cooke. Jeho telo mali rozobrať po tom, čo v roku 2004 zomrel na rakovinu pľúc. Upravili jeho papiere, namiesto 95 rokov uviedli 85 a príčinu smrti prepísali na infarkt. Cooke tak splnil podmienky, aby jeho časti mohli implantovať do ďalších pacientov. Na štítok uviedli vymyslené meno a telefónne číslo príbuzného, ktorý vraj daroval časti tela.

SkryťVypnúť reklamu

"Veľmi ma to znepokojuje, úplne to rúca moju dôveru, ktorú som mala v systém. Je hrozné, že toto mohlo prejsť," povedala americkej agentúre AP

Cookova dcéra Susan Cookeová-Kittredgeová. Spracovateľ tkanív, floridská spoločnosť Regeneration Technologies Inc. sa od prípadu dištancuje, hoci aj ona mohla zistiť, že tkanivo nebolo spôsobilé. Na Floridu sa dostali Cookeove ruky aj nohy, no nikdy ich nepoužili. Cookovi zobrali aj panvu a iné tkanivá, no kam sa podeli, nikto nevie.

Iné prípady

V Amerike pritom nejde ani o prvý ani posledný podobný škandál. V marci 2004 zatkli Henryho Reida z Kalifornskej univerzity v Los Angeles kvôli kontaktom na gangy, ilegálne predávajúce časti tiel. Skupinu odhalili na prípade, keď bolo jedno telo rozkúskované a po častiach poskytnuté farmaceutickým spoločnostiam a zdravotníckym zariadeniam. Zločinci len na tomto prípade zarobili 200-tisíc dolárov. Zločiny však boli ešte ťažšie, keďže skupina aj unášala deti z ulice v oblasti americko-mexického poharaničia kvôli tkanivám a orgánom a nútene získavala orgány od väzňov z krajín tretieho sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ posledný prípad neodborného zaobchádzania s darovanými tkanivami odhalili v lete tohto roka. Popredná zdravotnícka firma v tichosti stiahla stovky ľudských tkanív po celej Amerike, ktoré jej poskytla spoločnosť Donor Referral Services zo Severnej Karolíny. Sprostredkovateľ používal nesterilnú miestnosť, kde zhromažďoval telá. Úrad pre potraviny a liečivá, najvyššia štátna autorita v brandži, okamžite nariadil zariadenie uzavrieť. Neprezradil však, koľko orgánov sa dostalo k pacientom, no asociácia tkanivových bánk odhaduje, že vyšetrovanie sa týka asi 1500 tkanív.

Snahy o obnovenie dôvery

Škandály vzbudzujú otázniky nad bezpečnosťou a dohľadom nad brandžou, ktorá zarobí miliardu dolárov ročne a poskytuje kožu a tkanivá pre milión tkanivových transplantátov ročne. Ani dnes postihnutí pacienti nevedia, od koho vlastne postihnuté tkanivá prišli. Preto sa prevádzkovatelia amerických tkanivových bánk rozhodli prísť s iniciatívou, ako navrátiť dôveru v proces transplantácie a darovania orgánov, tkanív či kostí. Americká asociácia tkanivových bánk presadzuje tvrdšie kontroly a vláda vymenovala osobitnú komisiu na identifikovanie medzier pri regulácii.

SkryťVypnúť reklamu

Akým obvineniam čelí Mastromarino a jeho komplici

  • kradnutie tiel
  • otváranie hrobov
  • nezákonné pitvanie tiel
  • falšovanie úmrtných listov a súhlasných formulárov
  • držba falošných dokumentov
  • falšovanie obchodných záznamov
  • podniková korupcia
  • krádež veľkého rozsahu
  • ohrozenie z nedbalosti
  • projekt podvodu

Zdroj: Úrad brooklynskeho prokurátora

Čo má zaručiť návrat dôvery v transplantácie

  • vyžadovanie dôkladného licencovania a školenia
  • väčší rozpočet a zvýšenie počtu inšpektorov Úradu pre potraviny a liečivá
  • tkanivové banky budú musieť byť certifikované Americkou asociáciou tkanivových bánk
  • obmedzenie ziskov pri darovanom tkanive (zákony zakazujú kúpu a predaj, no umožňujú spoločnostiam inkasovať poplatky spojené s ich dodávkou - a tie sa neregulujú)
  • regulovanie alebo úplný zákaz získavania tkanív z pohrebných ústavov
  • sterilizácia tkanív najmodernejšími technológiami
  • zníženie rizika z čerstvého, či "čerstvo zmrazeného" tkaniva
  • využívanie čiarového kódu na sledovanie pohybu tkaniva

(bo)

SkryťVypnúť reklamu

Autor: BRAŇO ONDRÁŠIK, Michigan

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 594
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 325
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 138
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 348
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 882
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 879
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu