Umelci majú oddnes novú crazy cenu

Do nedele trvá medzinárodná výstava Crazycurators Biennale v bratislavskej galérii Space. Dnes sa v nej odohrajú hneď dve udalosti.

Stano Masár: After da Vinci, 2006.Stano Masár: After da Vinci, 2006. (Zdroj: ANDREA KALINOVÁ)

K doterajšej cene Oskára Čepana a cene Egoart pribudne nová cena, ktorá sa bude udeľovať dnes večer. Rozhodnú o nej kurátori bienále a hosťujúci kritik Vladimír Beskid.

Okrem Crazycurators Award, ktorá bude pravidelne odmeňovať mladého autora zúčastneného na Crazycurators Biennale, sa o 18.00 h uskutoční finisáž bienále.

Zo slovenských umelcov sa na Crazycurators Biennale zúčastnili Richard Fajnor a Stano Masár. „Richard Fajnor sa bienále zúčastňuje radikálnym grafitti. Dokumentuje v ňom akciu, v rámci ktorej si nechal chrbát posprejovať pouličnými writermi. Výstava prostredníctvom video a fotodokumentácie zobrazuje proces vzniku živej maľby a následný proces jej zániku v rôznych spoločenských situáciach - v električke, galérii a na ulici. Richard Fajnor je umelec, psychológ, pedagóg, nomád, aktívny predo­všetkým v médiu performance, videa a sociálnych projektov,“ predstavuje umelca organizátor bienále a jeden z kurátorov Juraj Čarný.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Objekty a maľbu, ktoré originálnym spôsobom pretvárajú diela známe z dejín umenia, vystavuje na bienále Stano Masár. „Učeníkov Leonardovej večere premieňa na jednoduché piktogramové postavičky sediace pokorne za spoločným stolom. Goyove Hrôzy vojny sa ocitajú namiesto loga operátora na mobilných telefónoch a z Michelangelovej Piety sa stáva semafor. Ampelmani, ako v Nemecku hovoria postavičkám na semaforoch, sa dostávajú do nového - sakrálneho kontextu, najzobrazovanejšie postavy kresťanskej ikonografie nám naopak oznamujú, či môžeme alebo nemôžeme ísť,“ približuje vystavené dielo Čarný.

Stano Masár je tiež autorom vizuálov Crazycurators Biennale, v ktorých interpretoval charakterovú bustu F. X. Messerschmidta.

Richard Fajnor sa dostal do povedomia aj vďaka projektom, v ktorých dokumentoval súkromie sloven­ských kurátorov alebo sa namiesto umeleckých diel vešal v známych galériách a múzeách. Na námestiach slovenských miest žobral s tabuľkou „prosím podporte môj umelecký projekt“ a pred Európskou centrálnou bankou vo Frankfurte rozdával staré nemecké marky.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je vylúčené, že bláznivú cenu si odnesie jeden zo slovenských umelcov.

Autor: kul

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 593
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 322
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 136
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 346
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 889
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 876
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 381
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu