BRATISLAVA - Vláda včera schválila výnimku pre ministerstvo kultúry z uznesení zakazujúcich predaj a prevod štátneho majetku. Séria vládnych uznesení mala pred voľbami zamedziť účelovým manipuláciám s majetkom. Predaj majetku má budúci rok zabezpečiť 500 miliónov z celkových 542 miliónov plánovaných príjmov rezortu.
Podľa ministra Mareka Maďariča pôjde hlavne o predaja nezastavaných pozemkov pri novostavbe SND. O prvý z pozemkov v odhadnutej cene 151 miliónov korún, už v zrušenom výberovom konaní prejavila záujem firma Ditrio, klient J&T Finance Group. Minulé vedenie ministerstva pripravovalo aj predaj ďalšieho pozemku s odhadovanou cenou 175 miliónov korún. SND však žiada rezort o zastavenie jeho predaja, kým sa v priľahlej zóne Eurovea nedobuduje parkovanie aj pre návštevníkov divadla.
Na rad však prídu aj budovy. Rozpracované boli predaje budov v Bratislave na Štúrovej i na Záhradníckej ulici. "V tejto fáze je predčasné hovoriť o konkrétnych budovách, ako aj o organizáciách, ktoré v nich sídlia," povedal minister Maďarič.
Zastupujúca generálna riaditeľka sekcie ekonomiky ministerstva Hilda Gajdošová navštívila v poslednom čase viaceré inštitúcie rezortu a preverovala ich voľné kapacity. Išlo napríklad aj o Hudobné centrum na Michalskej ulici v Bratislave, či o organizácie sídliace na Jakubovom námestí. Minister pripustil, že sa ráta aj s využitím priestorov v Dome umenia na Námestí SNP, kde sídli napríklad Národné osvetové centrum.
Jednou z budov, ktorej predaj rozbehol bývalý minister František Tóth, je doterajšie sídlo Činohry SND - Divadlo P. O. Hviezdoslava. Maďarič chce, aby v tejto budove pôsobilo Mestské divadlo a rokuje o tom s primátorom Bratislavy.
"Dalo sa to očakávať, rozpočet kapitoly kultúry s odpredajmi počítal," reagoval na rozhodnutie vlády predať pozemky a budovy predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Pavol Minárik (KDH). Vyjadril len údiv nad tým, prečo sa vládna výnimka zo zákazu predaja štátneho majetku týka len rezortu kultúry. "Nadbytočného majetku je oveľa viac. Zdá sa mi to nesystémové. Ak chce vláda privatizovať, nech to neskrýva," dodal.
Navrhovaný rozpočet kultúry by podľa Minárika bol katastrofou. "Spolu s obmedzením asignácie 2 percent z daní právnických osôb pre neziskové organizácie by prakticky zastavil kultúrny život mimo štátnych inštitúcií," mieni.
Ministerstvo kultúry v správe pre vládu pripúšťa, že má "ambicióznejšie ciele v oblasti kultúrnej politiky", než je možné predkladaným rozpočtom zabezpečiť. Vylepšenie rozpočtu jednorazovým predajov budov je však aj podľa ministerstva len "parciálny a dočasný" spôsob.
Návrh štátneho rozpočtu 2007 na kultúru
Výdavky: 4 miliardy korún
- činnosť cirkví: necelá miliarda korún,
- prevádzka organizácií rezortu: 2,2 miliardy korún,
- investičné akcie (rekonštrukcia Reduty, SNG a pod.): 270 miliónov (v roku 2006 to bolo 824 miliónov korún, hlavne na dobudovanie novostavby SND),
- granty: 439 miliónov (v roku 2006 to bolo 700 miliónov vrátane kultúrnych poukazov, v roku 2005 okolo 470 miliónov korún).
Príjmy: 543 miliónov korún.
(zu)