BRATISLAVA - Cyklisti nekonkretizovali, kto im požičal 45 (s DPH dokonca 54) miliónov korún na to, aby od Slovenského združenia telesnej kultúry odkúpili svoj bratislavský velodróm, ktorému hrozilo, že sa vzhľadom na lukratívnu polohu stane korisťou nenásytných investorov. Za dráhovú cyklistiku zodpovedný člen exekutívy zväzu Peter Malíček sa obmedzil iba na konštatovanie, že "pomohol bankový a súkromný sektor". Splácanie je vraj "momentálne rozvrhnuté na desať rokov s možnosťou prolongácie".
Kupec aj predajca si na včerajšej tlačovej konferencii navzájom ďakovali. Pritom cyklisti sa vlastne zadlžili, aby oddlžili združenie, do ktorého patria. Jeho úradujúci šéf, predseda Konfederácie športových zväzov Marián Kukumberg priznal, že aj vďaka tejto transakcii spolok vyrovnal všetky podlžnosti a navyše bude môcť opätovne založiť v krízových rokoch rozpustený rezervný fond.
Cyklistický predseda Anton Tkáč zvlášť poďakoval jednému z podpredsedov združenia, futbalovému prezidentovi Františkovi Laurincovi. Prítomný legendárny tréner cestných cyklistov a exposlanec Kamil Haťapka ("som tu za súkromné noviny Zlomené koleso") sa tomu čudoval a pripomenul, že cyklisti kúpili to, čo si pred rokmi vlastnoručne postavili. "My sme svojou váhou vo výkonnom výbore podporili tú skupinu, ktorá bola proti prijatiu rádovo vyšších ponúk," vysvetlil mu Laurinec. "Tým sme vyvrátili aj mediálne podozrenia, že futbalisti patria medzi žralokov, ktorí si chcú rozdeliť pozemok pod velodrómom - nikdy sme to neplánovali."
"Mali sme šesť-sedem ponúk od rôznych investorov od 50 do 215 miliónov. Ani jedna však negarantovala zachovanie dráhy, preto sme prijali športové riešenie," povedal Kukumberg. "Teraz si obrovský kus zodpovednosti vzali na plecia cyklisti." Či a z akých príjmov bude ich zväz schopný splácať pôžičku, je otázne. Podpisom sa však zaviazal, že štadión bude ďalej slúžiť cyklistike. MARIÁN ŠIMO