BRATISLAVA - Minister zahraničných vecí Ján Kubiš - sám kariérny diplomat a nominant Smeru na post ministra - vyzval politicky nominovaných veľvyslancov Slovenskej republiky, aby rezignovali.
Kubiš pritom oslovil listom všetkých diplomatov pôsobiacich na čele našich zastupiteľských úradov s tým, že do novembra sa majú prihlásiť tí, ktorí sa cítia byť politickými nominantmi. Takáto výzva je podľa opozície absolútne nevhodná. Naopak, koaliční partneri sa Kubiša zastávajú.
Kubiš pritom všetkých diplomatov ubezpečuje, že ich prípadná rezignácia nemusí byť automaticky akceptovaná. Aj niektorí kariérni diplomati sú totiž "onálepkovaní" politickou nomináciou. Ide napríklad o bývalého štátneho tajomníka rezortu zahraničných vecí a súčasného veľvyslanca v Nemecku Ivana Korčoka či bývalého štátneho tajomníka rezortu obrany, dnes veľvyslanca v USA Rastislava Káčera. Obaja sa dostali do diplomacie v minulom volebnom období, keď rezortu šéfoval kariérny diplomat a podpredseda SDKÚ Eduard Kukan. Podľa Kubiša však nie sú politickými nominantmi.
Minister Kubiš dnes hovorí o piatich alebo o šiestich veľvyslancoch, ktorí nie sú kariérnymi diplomatmi, ale ich mená zatiaľ tají. Podľa informácií SME ide predovšetkým o ľudí, ktorých na veľvyslanectvá nominovali bývalé vládne strany SMK a KDH. O svoj post by mali prísť veľvyslanec v Turecku Viktor Bauer, veľvyslanec vo Švajčiarsku Štefan Schill, veľvyslanec vo Švédsku Alojz Mészáros, veľvyslankyňa vo Vatikáne Dagmar Babčanová a veľvyslanec v Chorvátsku Ján Baňás.
Za politického nominanta je považovaný aj veľvyslanec Dušan Podhorský, ktorý pôsobí v Kazachstane. Vasiľa Pyteľa zase presadzovalo HZD, bývalá strana prezidenta Ivana Gašparoviča. Pyteľ je veľvyslancom v Thajsku.
Podľa poslanca SDKÚ Kukana zvolil Kubiš absolútne nevhodný spôsob. Minister vie, ktoré sú politické nominácie, a dotyčných veľvyslancov mal sám odvolať, mieni Kukan. "Mal zobrať na seba zodpovednosť. On je šéf," poznamenal.
Všeobecný list Jána Kubiša považuje Eduard Kukan za "ponižovanie všetkých veľvyslancov a znevažovanie rozhodnutí prezidenta republiky". Veľvyslancov totiž vymenúva a odvoláva hlava štátu. Kubiš teda takýmto spôsobom aj degradoval rozhodnutia prezidenta, či už súčasného, alebo bývalého, mieni Kukan.
"Ak toto má byť nová politická kultúra, tak pán minister nezačal dobre," reagoval Kukan na Kubišovo tvrdenie, že rezignáciu politických nominantov pokladá za súčasť politickej kultúry po zmene vládnej garnitúry. "Je to rozhodnutie, ktoré vnesie aj veľkú nervozitu do slovenskej zahraničnej služby a zneistí našich partnerov v zahraničí," dodal exminister.
Postup Kubiša sa nepozdáva ani bývalému štátnemu tajomníkovi ministerstva zahraničných vecí Józsefovi Berényimu (SMK). Ak chcel Kubiš vymieňať veľvyslancov, mal začať tými, ktorí sú na zastupiteľstvách dlhšie ako štyri roky, povedal. To je totiž štandardná dĺžka pôsobenia diplomatov v zahraničí.
KDH včera vyhlásilo, že Kubiš len postupuje v čistkách, ktoré začala vláda Roberta Fica. "Tá sa snaží bez akýchkoľvek škrupúľ uchopiť moc v krajine na všetkých úrovniach," oznámil v stanovisku podpredseda Martin Fronc, pričom výmeny prirovnal k "noci dlhých nožov" z roku 1994, keď garnitúra Vladimíra Mečiara uskutočnila rozsiahle personálne čistky v krajine.
Kramplová sa ministra zastáva
Bývalá veľvyslankyňa v Kanade z Mečiarovej éry, poslankyňa Zdenka Kramplová považuje Kubišom zvolenú formu odvolávania za "úplne štandardnú". "Funguje to takto aj v iných krajinách. Každý minister sa môže rozhodnúť, aký postup zvolí," povedala. Podľa Kramplovej je samozrejmé, že každá vláda potrebuje ľudí, na ktorých sa môže spoľahnúť. Pripomenula rok 1998, keď aj ona bola po nástupe Dzurindovej vlády odvolaná z postu v Kanade.
Kramplová, ktorú odvolala prvá Dzurindova vláda z postu veľvyslankyne v Kanade, sa dlhšie odmietala vrátiť späť na Slovensko. Po svojom odvolaní pre nekompetentnosť sa listom obrátila na viaceré inštitúcie, v ktorých naznačovala, že boli porušené jej ľudské práva i práva jej rodinných príslušníkov. Po odvolaní sa mala na ministerstve v Bratislave hlásiť 18. novembra 1998, ale ešte v decembri bola v Kanade. Jej postup považoval rezort zahraničia za hrubé porušenie pracovnej disciplíny.
S rozhodnutím Kubiša je spokojný aj Rafael Rafaj zo SNS. Nemyslí si, že minister listom znevážil aj rozhodnutia prezidenta. "Jeho môže parlament odvolať. Je to v jeho kompetencii, nielen určovať si zahraničnopolitickú líniu, ale aj personálnu politiku," povedal.
Politické nominácie sú bežné
Politici priznávajú, že v diplomacii sú bežné politické nominácie. Ich počet by sa však mal zmenšovať. To chce presadzovať údajne aj minister Kubiš. Nevylúčil, že aj počas Ficovej vlády sa budú do zahraničia vysielať politickí nominanti. Bude sa však podľa svojich slov snažiť, aby to boli len výnimky.
Prezident Ivan Gašparovič už viackrát v minulosti vyhlásil, že je proti politicky nominovaným veľvyslancom. Na druhej strane pripúšťa, že sa takýmto nomináciám nedá vyhnúť. Kariérni diplomati by však podľa neho určite mali pôsobiť v krajinách, ktoré patria k zahraničnopolitickým prioritám Slovenska.
Autor: VERONIKA ŠUTKOVÁ