Deň po prehre s Nemeckom 1:4 v kvalifikácii ME 2008 sa Dušan Galis dohodol s prezidentom zväzu Františkom Laurincom na rozviazaní pracovného pomeru.
Na Galisa zapôsobili popri prehre predovšetkým tlaky aj mimošportovej verejnosti, ktorá mu vyčítala priveľa funkcií. Popri trénerskej bol trojnásobným poslancom a tesne pred zápasom s Nemeckom sa stal splnomocnencom vlády na šport.
Hráči ho chceli
Galis sa rozhodol napriek tomu, že hráči podpísali ešte pred duelom s Nemeckom petíciu za jeho zotrvanie. Tvrdili, že Galis je jediný muž zo slovenských trénerov, ktorý môže viesť reprezentáciu.
Slovenský futbal mal doteraz na lavičke šesť hlavných trénerov pri siedmich výmenách. Práve Galis bol na lavičke dva razy. Poldruha mesiaca bez zápasu v roku 1999, keď odstúpil na protest proti zvoleniu Františka Laurinca za prezidenta zväzu. Ešte kratšie viedol reprezentáciu Dušan Radolský, ktorý iba na zápas Poľskom zaskočil na uvoľnené miesto od dvadsaťjednotky po odvolanom Jozefovi Jankechovi. Jankech zostáva doteraz rekordérom na lavičke. Vydržal tam tri roky a tri mesiace.
S menom Galisa sa viaže najväčší úspech reprezentácie, postup zo skupiny o MS 2006 do baráže, v ktorej sme vypadli so Španielskom.
S každým trénerom sa viaže aspoň jedna vysoká prehra, po ktorej museli odstúpiť. V prípade Jozefa Adamca popri tom nastali problémy aj v komunikácii s hráčmi. Pred neslávnou prehrou v Azerbajdžane (0:2) v roku 2001 mu určoval kapitán Stanislav Varga, v akej zostave a rozostavení máme hrať.
Problémy s hráčmi mal aj Adamcov nástupca Ladislav Jurkemik. Pod jeho vedením pre zmenu odmietol za reprezentáciu hrať Miroslav Karhan.
Jediný Galis zo všetkých doterajších kormidelníkov nemal problémy s hráčmi, naopak, všetci ho vehementne podporovali a podporujú. O to ťažšie sa bude hľadať náhrada.
Domáci alebo cudzí?
Po odchode Galisa sa začalo špekulovať o jeho nástupcovi. Hlasy verejnosti volali po trénerovi zo Slovenska, ale aj konečne po adeptovi z cudziny. Hlasy pre domáceho sa opierali o to, že lepšie pozná naše futbalové zázemie. V prípade cudzích sa prízvukovalo, že bude mať väčší rešpekt u hráčov a prinesú niečo nové.
Popri menách z našej ligy (Radolský a Čech Komňacký) sa objavili aj tipy zo zahraničných súťaží, ale slovenského pôvodu (Weiss, Kocian, Griga, Chovanec), alebo na čistého cudzinca (Čech Jarolím).
V ankete na stránke www.sme.sk sa objavilo aj želanie, aby reprezentáciu viedol Ján Kozák z Košíc. Ten však nemôže oficiálne trénovať ani ligové mužstvo, lebo nemá potrebnú kvalifikáciu.
Podľa našich informácií oficiálne rokovania prebehli zatiaľ iba s Weissom a Kocianom. V prípade druhého je najschodnejšia cesta. Je voľný. Weiss má ešte do leta 2007 zmluvu v Saturne Ramenskoje v Rusku, je o neho záujem, ale proti sú lepšie finančné podmienky v Rusku, než môže poskytnúť zväz.
Trénovali Slovensko
6. 4. 1993 - 15. 6. 1995 Jozef Vengloš, asistent Ján Kocian
4. 7. 1995 - 23. 10. 1998 Jozef Jankech, asistent Jozef Barmoš
23. 10. 1998 - 10. 11. 1998 Dušan Radolský, asistent Bohumil Andrejko
1. 9. 1999 - 23. 2. 1999 Dušan Galis, asistenti Jozef Valovič a Jozef Móder
26. 2. 1999 - 30. 11. 2001 Jozef Adamec, asistenti Vladimír Weiss, Anton Dragúň
1. 1. 2002 - 31. 12. 2003 Ladislav Jurkemik, asistent Jozef Šuran
1. 1. 2004 - 12. 10. 2006 Dušan Galis, asistenti Ladislav Petráš, Michal Hipp, Peter Zelenský