postavou celého škandálu vyniesol sudca houstonského súdu Sim Lake.
Vynesením rozsudku vyvrcholil prípad jedného z najväčších firemných škandálov v Spojených štátoch. Skilling, ktorý má 52 rokov, sa proti rozsudku odvolá.
Skilling bol uznaný za vinného spolu so zakladateľom Enronu a jeho bývalým predsedom správnej rady spoločnosti Kennethem Layom. Rozsudok si už vypočul sám. Lay zomrel v júli na infarkt. Jeho obvinenie muselo byť podľa amerických zákonov vymazané.
Enron v decembri 2001 vyhlásil svojho času najväčší firemný bankrot v Spojených štátoch. Bol výsledkom rozsiahlych účtovníckych podvodov. Aféra Enronu odštartovala vlnu ďalších účtovníckych škandálov.
Pred vynesením rozsudku v súdnej sieni vypovedalo niekoľko ľudí z bývalých zamestnancov, ktorých bankrot Enronu poškodil. Krachom spoločnosti stratili peniaze uložené v dôchodkových fondoch. Obete požadovali, aby súd zariadil spravodlivé rozdelenie Skillingovho majetku medzi postihnutých.
Vyšetrovacia skupina pre Enron odhadla hodnotu Skillingovho skonfiškovateľného majetku na 66 miliónov dolárov. Hodnotu jeho cenných papierov ocenila na 50 miliónov dolárov.
Skilling pred súdom zopakoval, že sa cíti byť nevinný a že sa odvolá. „Vaša ctihodnosť, som ohľadom týchto obvinení nevinný,“ povedal Skilling sudcovi Lakovi. Jeho právnik Dan Petrocelli požiadal sudcu, aby jeho klient mohol zaplatiť kauciu a zostať do rozhodnutia odvolacieho súdu na slobode.
Porota v Houstone sa na konci mája po trojmesačnom pojednávaní dohodla, že Skilling je vinný v 19 z 28 bodov obžaloby, okrem iného aj z podvodu, obchodovania na základe neverejných informácií alebo klamstva audítorom.
Skilling bol vraj hlavným „architektom“ podvodov. Podľa výpovedí svedkov práve on prinútil finančného riaditeľa Andrewa Fastowa, aby v účtovníctve v nevykazovaných transakciách ukrýval dlhy a straty, čím zvyšoval vykazované zisky. Investori tak vnímali spoločnosť Enron ako úspešnú.
Fastow, ktorý sa priznal a spolupracoval s vyšetrovateľmi na usvedčení Laya a Skillinga, minulý mesiac za svoj podiel na podvodoch dostal len šesť rokov väzenia.
Investorov pripravil krach firmy o miliardy dolárov. Zamestnanci Enronu prišli o prácu a dôchodcovské úspory.
Kolaps Enronu zmazal majetok akcionárov za viac ako 60 miliárd dolárov a z dôchodkových účtov firmy zmizli viac ako dve miliardy dolárov.