a prvou bulharskou komisárkou v tíme Európskej komisie.
Bulharsko sa v utorok dozvedelo nepríjemnú informáciu, že ani Veľká Británia a Írsko nezrušia pracovné opatrenia po vašom vstupe do únie v januári. Sklamalo vás to?
„Áno, veľmi. Európska únia má predsa fungovať na základe ekonomických slobôd a voľný pohyb osôb patrí medzi jej piliere. Snažíme sa o väčšiu konkurencieschopnosť a pritom si zatvárame navzájom dvere.“
Slováci, Poliaci alebo Česi môžu na Britských ostrovoch voľne pracovať. Nevnímate to ako diskrimináciu?
„Ako ministerka som mala obľúbený argument – hovorila som ľuďom o tom, ako veľkoryso sa Británia, Írsko a Švédsko zachovali voči prvej skupine krajín, ktoré vstúpili do únie pred dvoma rokmi. Čakala som, že sa podobne budú správať aj voči nám. Nemyslím si, že Bulharsko môže byť nejakou hrozbou. Podľa našich výpočtov plánovalo po rozšírení odísť do Británie okolo 36–tisíc ľudí.“
Bulharská vláda oznámila, že zváži recipročné opatrenia pre Britov a Írov. Prečo ste sa rozhodli pre takú radikálnu reakciu?
„Nemyslím si, že ide o urgentnú vec a z rozhodnutím sa určite nebudeme ponáhľať.“
Slovensko ako jedna z prvých krajín oznámilo, že svoj pracovný trh Bulharom v januári pravdepodobne otvorí.
„Áno, viem o tom a som za to vďačná. Rovnako sú všetci Slováci vítaní u nás.“
Ani Slováci však nemôžu voľne pracovať v susednom Rakúsku alebo v Nemecku. Mnohí to vnímajú ako dôkaz, že sú pre Západ stále občanmi druhej kategórie. Aké nálady sú v Bulharsku?
„Podľa mňa netreba celú situáciu zveličovať. Stačí sa pozrieť do minulosti. Podobné opatrenie, oveľa tvrdšie mali aj Portugalci a Španieli, keď pred dvadsiatimi rokmi vstupovali do európskeho spoločenstva. Opakujem však, že s kvótami nesúhlasím. Európa by sa mala sústrediť na spoločné ciele a pracovať na ďalšej integrácii. Toto rozhodnutie jej neprospelo. “ »
Autor: hud