vigdora Liebermana Náš domov Izrael.
Politika tejto strany je skôr populistická a pružne reaguje na nálady Izraelčanov. Na izraelské pomery má liberálny program: presadzuje civilné sobáše, ktoré sú doteraz v Izraeli pre vplyv ortodoxných zakázané. Podľa časti izraelských komentátorov pribratie Liebermana do vlády neprispeje k zlepšeniu imidžu Izraela v zahraničí. Prezývajú ho aj Rasputin alebo kombinácia Winstona Churchilla a maršála Žukova.
Izraelský premiér Ehud Olmert pri rozširovaní už aj tak nesúrodej koalície veľmi nebral do úvahy, čo mu povedia za hranicami Izraela. Lieberman mu „dodá“ 11 poslancov a Olmertova koalícia tak bude mať v Knessete 78 hlasov zo 120. To Olmertovi pomôže presadiť návrh ohrozeného štátneho rozpočtu. Niektorým labouristom a poslancom Šasu sa nezdal dostatočne sociálny.
Lieberman za podporu vláde dostane post vicepremiéra a zvlášť preňho zriadené ministerstvo „pre strategické záležitosti“. V médiách sa špekuluje, že Lieberman známy agresívnou rétorikou a sklonom k jednoduchým riešeniam bude koordinovať izraelskú politiku smerom k Iránu a jeho jadrovým ambíciám.
Z Liebermanovho príchodu do koalície nie sú nadšení labouristi, tradiční zástancovia dialógu s Arabmi. Nepáčia sa im Liebermanove predvolebné plány na „odsun“ izraelských Arabov do arabských krajín výmenou za konečné urovnanie vzťahov s Izraelom, ani jeho výroky, že miestne arabské politické strany nie sú verné židovskému štátu. Arabskí poslanci o ňom hovoria ako o „fašistovi“.
Napriek tomu, že s Liebermanovým vstupom do koalície nesúhlasí ani šéf labouristov Amir Perec, neočakáva sa, že po fiasku, ktoré utrpel ako minister obrany vo vojne v Libanone, bude robiť problémy. „Sedeli sme s Arafatom, môžeme si sadnúť aj k Yvette,“ vysvetlil labouristický minister Benjamin Ben Eliezer. Yvette je jedna z prezývok Liebermana.
Svoj vstup do vlády podmienil aj prerokovaním jeho návrhu na zmenu politického systému v Izraeli. V Izraeli chce zaviesť prezidentský systém podobný americkému. S týmto návrhom asi neuspeje.
Autor: Tel Aviv