či sa tam dodržiava zákon o štátnej službe.
Karabín je presvedčený, že ministerstvo na to nie je oprávnené. Po zaniknutom Úrade pre štátnu službu túto právomoc podľa neho prevzal samotný Najvyšší súd. Ministerstvo hovorí, že to tak nie je. Harabinov hovorca Michal Jurči včera povedal, že k osobným invektívam sa nebude vyjadrovať.
O disciplinárnom konaní sa Karabín dozvedel len z médií po návrate z pracovnej cesty v zahraničí. Harabinov postup označil za nekorektný. "Som zhrozený z toho, čoho je minister schopný." Tvrdí, že Harabin ho trestá za iný právny názor.
Ak podľa neho môže minister takto postupovať voči predsedovi Najvyššieho súdu, tak o to skôr sa môže obávať iný sudca, že za právny názor pôjde pred disciplinárny senát. Harabinovo správanie v mnohých otázkach už od nástupu do funkcie podľa Karabína ide "za rámec morálky, etiky a slušnosti".
"Ani predseda Najvyššieho súdu sa nemôže skrývať za funkciu v prípade, že porušuje zákon," reagoval Jurči. Povedal, že o disciplinárnom návrhu rozhodne Ústavný súd a ministerstvo ho bude plne rešpektovať.
Harabin nedávno spochybnil aj Karabínovu výkonnosť ako sudcu. Tvrdil, že za tento rok vyriešil iba jednu sťažnosť. Karabín hovorí, že ak nepredsedá senátu, tak to neznamená, že nerobí. Aj ako člen sa podieľa na jeho rozhodnutiach.
V novembri Karabín nechal skontrolovať na Najvyššom súde majetok, a zistilo sa, že chýba výpočtová technika za 1,5 milióna korún. Zároveň kontrola ukázala vážne nedostatky v evidencii. K pochybeniam podľa nej došlo ešte v čase, keď súdu predsedal Harabin. Keďže zodpovedné pracovníčky v štátnej službe nevedeli vysvetliť, ako sa majetok stratil, Karabín ich prepustil. Obrátili sa na ministerstvo, aby vec preverilo. (vev)