al turnaj ATP s dotáciou 850 250 eur. Svoje stretnutia môže odohrať v úplnej pohode a užiť si domáceho prostredia.
Bližšie k velikánom
Víkendovým víťazstvom na turnaji série Masters v Madride si opäť vylepšil svoje štatistiky na viacerých frontoch a s určitosťou sa stane koncoročnou svetovou jednotkou. Jeho posledným tohtoročným zastavením bude novembrový Turnaj majstrov v Šanghaji. „Som síce najlepší v súčasnosti, ale kto bol najlepším tenistom histórie sa dá len veľmi ťažko určiť. Mohol by som sa ním stať, ak by som prekonal všetky rekordy, no k tomu vedie ešte veľmi dlhá cesta.“ To boli slová Švajčiara Rogera Federera po víťazstve na turnaji v Madride a neodzneli samoúčelne.
Jeho triumf, prvý na španielskej pôde, bol dvanástym v sérii turnajov Masters a zaradil sa ním na druhú priečku za Andreho Agassiho (17 víťazstiev). Predbehol ďalšieho velikána Petea Samprasa.
Ako prvý v histórii open éry (od roku 1968) po tretí raz po sebe vyhral v sezóne aspoň 10 tunajov. „Teraz sa cítim skvele a myslím, že môžem vyhrávať zápasy každý deň. Cítim, že v posledných rokoch som sa stal stabilnejším hráčom a taktiež som sa fyzicky zlepšil,“ povedal 25–ročný hráč, ktorý už má isté, že sa stane koncoročnou svetovou jednotkou. Pred druhým Rafaelom Nadalom už má nedostižný náskok.
V Madride nestratil Federer ani jeden set, ťahá sériu 19 víťazných dvojhier v rade a troch úspešných finále. Druhú sezónu po sebe vyhral aspoň 80 stretnutí. To sa naposledy podarilo Ivanovi Lendlovi v roku 1982.
Skupiny nie!
Po čase opäť prišli na pretras zmeny pravidiel, ktoré majú začať platiť na budúci rok. Ide predovšetkým o zmenu doterajšieho k. o. systému na skupinový. Nový model by sa mal skúšať minimálne na dvanástich turnajoch. Federer je striktne proti. „V prvej chvíli som si hovoril, že to nie je najhoršia idea, ale už sa mi to nepozdáva. Myslím si, že vyraďovací systém treba zachovať. Aj v ňom spočíva unikátnosť tenisu. Jeden zlý deň či silnejší súper, ste vonku a máte čas zamyslieť sa nad tým, že možno nie ste dosť dobrý,“ povedal švajčiarsky tenista. Podobný názor má stále aj na zavedenie elektronického videorozhodcu, napriek tomu, že jeho služby na predošlom turnaji neraz využil. „Nepáčilo sa mi to a stále sa mi to nepáči. Nepovažujem to za nevyhnutnú novinku.“
Oponujúci názor na troj- či štvorčlenné základné skupiny má Rafael Nadal. „Veď o to ide. Diváci chcú vidieť hrať najlepších hráčov. Čo ak vypadnú veľmi skoro? Je to tragédia pre marketing turnaja.“ Tak ako na turnaji v Madride. Očakávalo sa finále snov Federer - Nadal. Španiel vypadol vo štvrťfinále.
Autor: slo