aj za cenu porušenia zákona.
Podľa Pavla Michala je totiž slovenská legislatíva v tomto smere nedotiahnutá. „Človek, ktorý nájde zraneného dravca a chce ho zachrániť, často nevie, kam sa o pomoc obrátiť. Podľa zákona by mal zájsť na obvodný úrad životného prostredia. Tam však treba počítať s víkendmi, sviatkami či úradným časom,“ dodáva sokoliar.
Odborníci z úseku ochrany prírody upozorňujú, že časť zranených dravcov niekedy zbytočne končí v preparatóriách alebo dokonca v smetných košoch. „Ľudia často nevedia o rehabilitačných staniciach a máme aj skúsenosti, že aj na úradoch niekedy situáciu podcenia,“ dodal Michal.
Ak sa ľudia na štiavnických sokoliarov obrátia, pomoc nikdy neodmietnu. Ešte ich nik nesankcionoval za to, že v podstate porušia zákon. „Aj odborníci si uvedomujú, že zákon nie je dobrý. Mnohým dravcom sme schopní pomôcť, a tak zväčša nemajú výhrady,“ dodal Michal. Aj včera vypustili späť do prírody ďalšieho zachráneného dravca. Jastrab krahulec, ktorého zrazilo auto, nemal našťastie vážne zranenia. Bol iba otrasený, tak si ho nechali pár dní na pozorovanie. „Dôležité je zistiť, či nemá dravec zlomeniny, prípadne vnútorné zranenia. Stalo sa nám, že dravec vyzeral v podstate zdravý, no po pár dňoch uhynul pre vnútorné zranenia,“ dodal Michal. Ak má vták zlomeninu krídla, je jeho vypustenie do prírody málo pravdepodobné. Lepšie je to so zlomeninami končatín, kde je asi 80-percentná nádej na vyliečenie. Krahulec, ktorý je odvčera opäť v prírode, mal šťastie. Tento dravec je známy tým, že ak sa sústredí na korisť, nič iné preňho neexistuje. Ak sa pred ním chce vták ukryť, často narazí v plnej rýchlosti do plota, do okna, občas vletí aj do bytu. Aj preto sú zranenia krahulcov pomerne časté.
Kam sa obrátiť o pomoc, ak nájdeme zraneného dravca
Na Slovensku je osem rehabilitačných staníc a takmer dvadsiatka chovných staníc, kde sa môžu zranených dravcov ujať.
Podľa zákona by ste však mali zraneného dravca najprv ohlásiť na obvodnom úrade životného prostredia.
Rehabilitačné stanice
Rehabilitačná stanica pri Správe CHKO Štiavnické vrchy - Banská Štiavnica, Rehabilitačná stanica pri správe PIENAP - Červený Kláštor, Rehabilitačné stanice pri ZOO Bratislava a Bojnice, stanice v Zázrivej, Nitre, Nových Sadoch a pri Slovenskej poľnohospodárskej univerzite.
(eta)
Autor: eta