dno a priblížilo sa k bieloruskej diktatúre. Situácia sa zhoršuje aj v niektorých krajinách Európskej únie, kde by to za normálnych okolností nikto nečakal. Vyplýva to zo správy medzinárodnej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF).
Čierne diery
Situácia medzi najrepresívnejšími krajinami sa príliš nemení. Na úplnom dne zostáva Severná Kórea, kde vládne absolútnou mocou Kim Čong–il. Na Kube, vo vojakmi ovládanej Barme alebo v Číne nemajú novinári možnosť slobodne informovať. „Žiaľ, v krajinách považovaných za najväčších predátorov slobody tlače, sa nič nezmenilo,“ napísal RSF vo svojej správe. „Novinári tam stále riskujú život alebo väzenie za snahu informovať.“
Dánsko – obeť karikatúr
Tradične najslobodnejšie krajiny bez akejkoľvek cenzúry a vyhrážok novinárov sú na severe Európy.
Výnimkou je Dánsko, kde sa negatívne prejavilo zverejnenie karikatúr proroka Mohameda. Vôbec prvykrát za posledné roky tam bola ohrozená bezpečnosť novinárov a niektorých po zverejnení karikatúr musela chrániť polícia, konštatuje RSF.
Priemerné USA a Japonsko
So slobodou tlače na tom nie sú najlepšie ani Spojené štáty (53.). V nepríjemnom postavení sa ocitli najmä novinári, ktorí polemizujú s „vojnou proti terorizmu“ v podaní prezidenta Georgea Busha. Tlak na zverejňovanie novinárskych zdrojov je stále vyšší.
Silnejúci nacionalizmus a systém exkluzívnych pressclubov naštrbil aj povesť Japonska (51.), kde zaznamenali aj niekoľko fyzických útokov na novinárov.
Cenzúra v Poľsku
Negatívny trend úpadku slobody tlače si Reportéri bez hraníc všimli v Poľsku, ktoré spomedzi krajín Európskej únie skončilo najhoršie, až na 58. mieste. Väčšina krajín únie vrátane Slovenska, je na úplnej špičke.
Reportéri bez hraníc upozorňujú, že s príchodom vládnucich dvojičiek Kaczyńských nastúpila cenzúra.
Do nemilosti sa dostali novinári kritizujúci katolicizmus v krajine či vládne špičky, ako sa to stalo nemeckému denníku Tageszeitung za satirický článok o prezidentovi Lechovi Kaczyńskom.