ína dnes v Bratislave. Na siedmom ročníku, ktorý trvá do nedele, sa objaví 62 snímok a preto sa festival z A4 - nultého priestoru a z Charlie centra rozširuje aj do iných priestorov.
Toto podujatie, ktoré organizuje Človek v ohrození, je špecifické - počet divákov často prevyšuje počet sedadiel. Na slovenské pomery je to viac než úspech. Kvalita spracovania vybraných filmov je dôležitá, ale až druhoradá. Predsa len, ak nakrúcate film vo väzení, na území posiatom bombami alebo v prostredí, kde sa pojem ľudské práva hádže do zbierky vtipov, v takých podmienkach nemyslí filmár až tak na kompozíciu ako na svedectvo.
„Vyberáme filmy, ktoré zaujímajú slovenské publikum. Počas siedmich rokov sme sa naučili, že slovenského diváka zaujímajú etno filmy, snímky z krízových oblastí, konflikty, rozvojový svet,“ vysvetľuje riaditeľka Človeka v ohrození Nora Beňová.
„Na filmy o ekológii či globalizácii slovenské publikum, na rozdiel od českého, príliš nechodí. Menej sa tu tiež navštevujú filmy s marginalizovanými skupinami - s utečencami, chorými ľuďmi alebo s tematikou ženských práv.“ Porovnanie s rovnomenným festivalom v Česku je logické, keďže filmy sa vyberali zo 120 titulov, ktoré boli uvedené na českom Jednom světě.
Väčšina filmov si všíma problematické oblasti, ktorým sa slovenské médiá dennodenne už dlhoročne venujú (napríklad Blízky východ), alebo pred nimi zatvárajú oči (Nigéria, Sudán).
V sekciách sa objavuje aj téma Ženy dnes, ktorá sa zameriava na problematiku postavenia žien v spoločnosti a na obchod so ženami.
Veľmi živé bývajú diskusie po premietaní. Jedna z nich bude zrejme nasledovať vo štvrtok po filme Milý Muslim o rusko-čečenskom konflikte. O vojnových zločinoch v Čečensku bude rozprávať český novinár a senátor Jaromír Štětina s protagonistkou filmu.
Obľúbené sú aj sprievodné podujatia - tento rok napríklad barmský a africký večer.
Slovenskú kinematografiu budú zastupovať tri snímky o misiách na Slovensku a v zahraničí režiséra Mareka Poláčeka z cyklu Moja misia. Nora Beňová je presvedčená, že slovenskí filmári majú záujem o tému ľudských práv. „Pustili by sa určite do takých projektov, ale je to otázka financovania.“
V ponuke sa nachádza aj český film Mareka Vítka Prekliatie o tom, ako konžská rodina odvrhuje vlastné deti a vyhlasuje ich za šamanov, a Obrí Budhovia švajčiarskeho režiséra Christiana Freia o zničení sôch v Afganistane. Keby ste náhodou nevedeli, čo si vybrať.