PRAHA – Včera sa začal v českej metropole 3. ročník medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet s ľudskoprávnou tematikou, ktorý pod záštitou prezidenta Českej republiky Václava Havla a vysokej komisárky OSN pre ľudské práva Mary Robinsovej organizuje Spoločnosť Člověk v tísni pri Českej televízii.
Organizátori nechcú zatvárať oči pred realitou a prostredníctvom filmov ukazujú aj tienisté stránky a problémy sveta. Dokumenty rozprávajú pôsobivé príbehy skutočných ľudí, v ktorých zároveň neabsentuje zručnosť filmárskeho remesla. Na festivale provokujúcom ľudskú letargiu sa do 10. apríla budú stretávať okrem filmových tvorcov a producentov aj obete zločinov a násilia.
Zo 460 prihlášok zaradili organizátori do programu 90 dokumentov z 36 krajín rozdelených do kategórií, ktoré boli naplánované vopred – Hlavná súťaž, Ecce Homo, Krátke dokumenty, Z rôznych kútov sveta, Filmy členov poroty a České dokumenty, ale i do kategórií vynútených množstvom zaujímavých prihlásených snímok – Nadnárodné spoločnosti a ľudské práva, Izraelčania a Palestínčania, Vyrovnanie sa s minulosťou.
„Na mnoho filmárov zapôsobilo meno Václava Havla a vďaka nemu s nami spolupracovali ochotnejšie,“ vysvetľoval cestu k získaniu niektorých dokumentov riaditeľ festivalu Igor Blaževič. „Vyberali sme filmy s ľudskoprávnym obsahom a silnou autorskou pečaťou.“
O jednotlivých oceneniach bude rozhodovať rôznorodá porota: jednu jej časť tvoria medzinárodní dokumentaristi, druhú ľudia, ktorí sa v minulosti stali terčom rasových útokov v Českej republike, a tretiu obete zločinov a násilia vo Vietname, v Kolumbii, Tibete, Egypte, Mjanmarsko (Barme) a Kurdistane.
Práve oni udelia v sekcii Ecce Homo Cenu Rudolfa Vrbu za najlepší film. Z jeho knihy Utiekol som z Osvienčimu pochádza aj motto tohtoročného festivalu: „Zlo činí ten, kto sa zlu akokoľvek poddáva: či už aktívne, alebo pasívne, či ako nástroj, alebo ako pozorovateľ, alebo ako obeť. Za istých okolností je zlom i nevedomosť.“
Okrem premietania dokumentov o súčasnom medzinárodnom dianí a ľudských právach a stretnutí s obeťami dopĺňa festival niekoľko akcií. Počas víkendu bude seminár na tému koprodukčná spolupráca, na ktorom producenti európskych televíznych staníc vysvetlia financovanie dokumentov v ich televíziách. Spoluorganizátor European Documentary Network má ambíciu ukázať producentom, režisérom a študentom dokumentárnej tvorby možnosti medzinárodného trhu a nadviazania spolupráce.
V Divadle Archa vystavujú desiati fotografi – medzi nimi aj Andrej Bán – zábery z krízových oblastí, ktoré vznikli v spolupráci s Epicentrom a Človekom v tiesni v rokoch 1987 až 2000.
Na to, aby do festivalu mohli aktívne zasiahnuť aj študenti FAMU, slúži projekt internej televízie. V panelovej diskusii môžu diváci vyjadriť svoj názor a tak sa podieľať na interaktívnej komunikácii.
Paralelne s festivalom Jeden svet sa bude v Prahe konať Festival spisovateľov Praha, ktorého hosťami sú autori ako Salman Rushdie, Gore Vidal, Arnošt Lustig či Adolf Muschg. „Pre konkurenciu sa netreba trápiť. V Prahe je dostatok ľudí so širokým spektrom záujmov a vlastne je dobré, ak je viacero akcií súčasne,“ vyjadril sa pre SME Igor Blaževič po otázke o prípadnom odlive publika práve na Festival spisovateľov.
JANA KADLECOVÁ, Praha