"Je to pre mňa zaväzujúce, tým pádom sa stávam členom akademickej obce tejto univerzity a to si ja veľmi vážim," uviedol vedec, ktorého meno sa v roku 2003 objavilo aj na zozname kandidátov na prezidenta Českej republiky.
Profesor získal titul honoris causa za celoživotné dielo, medzinárodný ohlas a osobný príspevok k rozvoju vzdelávania a výskumu na Univerzite Komenského.
Wilhelm skúmal predovšetkým dynamiku procesu štiepenia jadra a vlastnosti ľahkých atómových jadier, okrem iného v rokoch 1979-1981 viedol inštaláciu elektrónového urýchľovača častíc v Prahe a neskôr riadil Nukleárne centrum Univerzity Karlovej.
"Maximum svojich objavov má dnes jadrová fyzika za sebou," tvrdí Wilhelm. "V dvadsiatom storočí táto veda dominovala, svedčí o tom aj počet Nobelových cien udelených za výskum v tejto oblasti fyziky v 20-tych až 60-tych rokoch," dodáva. V súčasnosti by sa podľa neho mala jadrová fyzika zameriavať na štúdium ďalších vlastností jadier a ich využitie v iných oblastiach. "Medicína sa svojimi terapeutickými a diagnostickými schopnosťami veľmi posunula práve vďaka jadrovým fyzikom, tam je aj priestor pre ďalšie skúmanie," domnieva sa.