Mikuláš Dzurinda popiera úvahy, že by si mohol sadnúť do kresla Javiera Solanu. FOTO - SITA |
BRATISLAVA, BRUSEL - Mikuláš Dzurinda neplánuje odchod do Bruselu. Reagoval tak na fakt, že sa pred pár dňami jeho meno objavilo medzi možnými kandidátmi na post európskeho šéfa diplomacie. Nahradiť mal Španiela Javiera Solanu, ktorý je dnes vysokým predstaviteľom Európskej únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku.
Mikuláš Dzurinda včera povedal, že žiadnu ponuku na funkciu v Bruseli nedostal. "To, čo sa píše v zahraničnej tlači, je dôkazom, že Slovensko má rešpekt v zahraničí. Mojou prioritu je zostať na čele
SDKÚ a viesť stranu do parlamentných volieb," povedal bývalý premiér. Nevylúčil však, že v budúcnosti môže mať záujem o post v európskych inštitúciách.
Rakúsky denník Kurier vo štvrtok s odvolaním sa na diplomatické zdroje z Berlína napísal, že 64-ročný Solana má zdravotné problémy a chce odstúpiť ešte pred koncom funkčného obdobia v roku 2009. Nemecko bude na budúci rok predsedať Európskej únii a údajne má už zoznam možných kandidátov na Solanov post. Spomínať sa mali mená troch bývalých premiérov - Slovenska, Rakúska a Švédska.
Podľa zdrojov SME v Bruseli má najväčšie šance získať Solanov post švédsky expremiér a súčasný šéf diplomacie Carl Bildt. Hovorí sa aj o bývalom ministrovi zahraničia Francúzska Michelovi Barnierovi. Nie je vylúčené, že Nemecko príde s vlastným kandidátom, napríklad s bývalým šéfom diplomacie Joschkom Fischerom.
Dzurinda bol donedávna jedným z najdlhšie slúžiacich premiérov v Európe. Má dobré kontakty v Bruseli a priateľské vzťahy s väčšinou európskych premiérov. Jeho proamerické postoje však môžu prekážať Francúzsku. Ak by v budúcnosti aj dostal ponuku na významný post v Bruseli, s jeho nomináciou musí súhlasiť všetkých 25 členských štátov únie vrátane slovenskej vlády. "Budeme sa na to pozerať z hľadiska štátu, nie z hľadiska domácej politiky," tvrdí poslanec vládneho Smeru Boris Zala. Šéf diplomacie Ján Kubiš považuje šance Dzurindu za priveľmi hypotetické.
Noví členovia únie nezískali dosť vysokých funkcií v únijnej hierarchii, čo by mohlo teoreticky Dzurindovi pomôcť. Slovensko však už má svojho zástupcu v Solanovom tíme - diplomat Miroslav Lajčák je zvláštnym zmocnencom pre Čiernu Horu, takže na rade bude skôr významné a čo sa eurofunkcií týka dosiaľ neúspešné Poľsko.
"Do výberu Solanovho zástupcu v každom prípade zasiahnu prezidentské voľby vo Francúzsku na jar budúceho roku, nástupníctvo po Tonym Blairovi, a samozrejme debata o ústave. Pokiaľ sa teda dozvieme nové meno, bude to na konci nemeckého predsedníctva v júni budúceho roku," mieni bruselský politológ Marius Vahl.
Autor: ŠTEFAN HUDECKATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ