
Albánske deti z kosovskej dediny Kamaran sa hrajú na zvyškoch tanku juhoslovanskej armády T-55, ktorý zničilo letectvo NATO počas bombardovania Juhoslávie v roku 1999. Vplyvný americký denník The New York Times včera informoval, že Pentagon ešte pred vstupom jednotiek KFOR do Kosova svojich spojencov z aliancie varoval, aby sa nedotýkali zbombardovaných objektov bez protijadrovej ochrany. FOTO – REUTERS
BRUSEL, BELEHRAD – Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie George Robertson včera v Bruseli za historickej prítomnosti juhoslovanského ministra zahraničných vecí Gorana Svilanoviča vyhlásil, že NATO nemá čo skrývať v prípade zbraní, ktoré spojenci používali v Kosove. Ako zdôraznil, „zvyšky munície v Kosove nemajú dlhodobé účinky na civilistov a vojakov“. Informovali o tom svetové agentúry.
Šéf NATO rovnako vysvetlil, že poplach, ktorý vo viacerých členských i nečlenských krajinách aliancie spôsobil tzv. balkánsky syndróm, je hlavným bodom agendy Atlantickej rady – najvyššieho rozhodujúceho orgánu Severoatlantickej aliancie.
NATO a Juhoslávia sa dohodli na vytvorení spoločných komunikačných kanálov pri výmene informácií a názorov v tejto téme, pričom spojenci budú „v tejto otázke maximálne otvorení a transparentní“. Svilanovič, ktorý je prvým predstaviteľom Juhoslávie v centrále NATO od začiatku bombardovania v apríli 1999, ďalej pripomenul, že jeho krajina bude s NATO otvorene diskutovať o následkoch používania ochudobneného uránu počas bombardovania.
Severoatlantická aliancia podľa Robertsona vytvorí osobitný výbor, ktorý bude študovať možné účinky munície na zdravie vojakov počas vojny v Bosne a Kosove. Výbor bude koordinovať vyšetrovanie „balkánskeho syndrómu“.
USA o rizikách uránu informovali
Po bombardovaní Juhoslávie zo strany Severoatlantickej aliancie v roku 1999 Spojené štáty americké varovali svojich európskych spojencov, aby prijali potrebné opatrenia pred vstupom do Kosova, keďže munícia, ktorú do tejto juhosrbskej provincie zhadzovali spojenecké lietadlá, obsahovala ochudobnený urán.
V dokumente nazvanom Upozornenie na riziko – Hazard Awareness, ktorý vtedy vydali vysokí predstavitelia USA, vojakov a civilistov Pentagon upozorňoval, aby sa nedotýkali zvyškov munície alebo iných kontaminovaných materiálov. Včera o tom informoval americký denník The New York Times. V texte Pentagon osobitne zdôraznil, že osoby manipulujúce s protitankovými strelami alebo nastupujúce do zničených vozidiel by mali používať ochranné masky a mali by si chrániť pokožku. Dokument – s dátumom 1. júla 1999 – koloval medzi vojakmi krajín, ktoré vysielali svojich vojakov do mierových zborov v Kosove (KFOR). Podľa vplyvného amerického denníka sa medzi vojakmi varovné texty distribuovali.
Holandské ministerstvo obrany už naznačilo, že vojaci dostali podrobné inštrukcie o tom, ako by mali manipulovať s ochudobneným uránom ešte pred svojím odchodom do Kosova.
Lekárske vyšetrenie juhoslovanských vojakov
Lekárske vyšetrenie uskutočnené na tisícke vojakov juhoslovanskej armády, ktorí mohli byť vystavení účinkom ochudobneného uránu, sú negatívne. Ako informoval plukovník Milan Žarič z armádneho úradu protijadrovej, biologickej a chemickej obrany juhoslovanskej armády, lekárska prehliadka sa uskutočnila po útokoch NATO. Dosiaľ podľa Žariča nezistili žiaden prípad uránovej kontaminácie medzi vyšetrovanými vojakmi. Rovnako nebolo podľa vyjadrenia juhoslovanských úradov ožiarených ani 500 osôb, ktoré sa v čase bombardovania nachádzali v juhosrbskej lokalite Vranje, ktorú spojenci v tom čase bombardovali aj strelami s ochudobneným uránom. Avšak ešte pred odchodom Slobodana Miloševiča z funkcie juhoslovanského prezidenta belehradská diplomacia informovala, že lokalita Vranje je jednou z najzamorenejších oblastí mimo Kosova, kde kontaminácia uránom až 1100-násobne presahuje povolenú úroveň.
Spomínaný americký dokument uisťuje, že zbrane obsahujúce ochudobnený urán sú „bezpečné a účinné“, no toxický vplyv tohto ťažkého kovu na obrnené vozidlá, na ktoré strely útočili, môže predstavovať riziko pre osoby, ktoré sa k zničeným objektom priblížia.
(taa)