v Iraku veľmi snažia „nepochybne tu boli od USA aj arogancia aj hlúposť“. Hovorca ministerstva neskôr povedal, že Fernandezove slová neboli správne pochopené, zdroj z Bieleho domu zasa pre agentúru AP spochybnil ich preklad.
Spory o to, čo Fernandez povedal, prišli v čase, keď si prezident George Bush pozval do Bieleho domu svojich poradcov, aby hovorili o amerických možnostiach v Iraku. Američania strácajú stále viac vojakov. Desiatky obetí sú aj medzi civilistami, len za uplynulý víkend prišlo o život viac ako 60 ľudí, medzi nimi 15 policajných nováčikov.
Biely dom však stále signalizuje, že nijaká veľkolepá zmena stratégie sa nechystá. A zrejme sa tiež nedá očakávať, že by ľudia okolo Busha zavelili na odchod. Naopak, generáli nevylúčili, že aspoň dočasne budú v Iraku potrebovať nových mužov. Denníku Washington Post zotrvávanie na súčasnej politike potvrdili zdroje z administratívy a v rozhlasovom prejave to povedal aj prezident Bush: „Náš cieľ je jasný a nemenný. Naším cieľom je víťazstvo. To, čo sa zmení, je len taktika, ako ho dosiahnuť.“
Podľa denníka New York Times však v Pentagone vzniká plán na razantnejší postup. Pracuje na ňom americký veľvyslanec v Iraku Zalmay Khalizad a vrchný veliteľ v Iraku generál George Casey. Dokument, ktorý by mal byť hotový do konca roka, navrhuje stanoviť časový plán pre irackú vládu s presne stanovenými termínmi na odzbrojenie milícií. Bolo by to prvýkrát, čo by Američania od Iračanov požadovali výsledky v stanovenom čase. Po nedodržaní lehoty by nasledovali sankcie. Biely dom však vyhlásil, že informácie denníka sú nepresné.
Ak takýto plán skutočne existuje, blíži sa skôr demokratickému pohľadu na irackú krízu. Práve demokrati volajú po stanovení termínu, dokedy má iracká vláda prekonať vnútorné spory a prevziať zodpovednosť za krajinu.