BRATISLAVA – Nádeje našich veterinárov sa nenaplnili. V súvislosti s rizikom BSE sme v nevýhodnej tretej rizikovej skupine už definitívne. Včera o tom rozhodla Európska komisia.
Či to pre Slovensko znamená „iba“ prestížnu ujmu, alebo skôr obchodný dosah, nám včera v Štátnej veterinárnej správe nevedeli odpovedať. Podľa odborníkov však nepôjde len o prestíž. Stavy hovädzieho dobytka v 90. rokoch na Slovensku natoľko klesli, že chovatelia tvrdia – mäsa na vývoz niet. Lenže posun je v tom, že 40-percentný pokles záujmu o hovädzinu na domácom trhu má za následok 10-tisíc ton prebytkov. Šanca na vývoz by teda bola. Nikto však zatiaľ nevie posúdiť, za akých podmienok by mohli o naše mäso a zvieratá prejaviť záujem tretie krajiny. EÚ totiž navyše rozhodla, že rizikové štáty musia už od polovice apríla vyvážať do únie iba mäso s odstránenými rizikovými časťami (mozog, miecha, oči, črevá, chrbtica a ďalšie) a u nás sú takéto špeciálne bitúnky dosiaľ len dva.
Podľa správy TASR patria okrem nás do 3. skupiny Albánsko, Cyprus, ČR, Estónsko, Maďarsko, Litva a Poľsko, štáty bez BSE, ale s vysokou pravdepodobnosťou jej rizika. Je v nej však i Švajčiarsko, ktoré už výskyt choroby šialených kráv potvrdilo. Hodnotenie Bulharska, Rumunska, Slovinska a Chorvátska je zatiaľ otvorené do 11. mája. V prvej kategórii (BSE vysoko nepravdepodobná) sú Argentína, Austrália, Botswana, Brazília, Chile, Namíbia, Nikaragua, Nórsko, Nový Zéland, Paraguaj, Singapur, Svazijsko a Uruguaj. V druhej kategórii (riziko nepravdepodobné, ale nedá sa vylúčiť) sú Kanada, Kolumbia, India, Maurícius, Pakistan a USA. (ru)