
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Ministerka financií Brigita Schmögnerová je nespokojná s novelami daňových zákonov, ktoré chcú pretlačiť cez parlament poslanci. Podľa nej nie je možné, aby sa do daňovej legislatívy vnášali rôzne voluntaristické a subjektívne prvky.
Ako príklad spomenula úsilie poslanca Demokratickej strany Jána Langoša presadiť novelu zákona o dani z dedičstva. O novele bude tento týždeň rokovať parlament. „Pokiaľ budem robiť veci tak, aby som mohla dať za ne ruku do ohňa, zostávam,“ povedala šéfka rezortu financií.
Odmietla informácie, že zvažuje odchod z funkcie. Na otázku, či zostane členkou vlády až do konca volebného obdobia, odvetila: „To je iná záležitosť. Išla som do vlády s tým, že chcem presadiť isté veci, a pokiaľ ich budem môcť presadzovať, je dôvod, aby som zostala. V tejto chvíli to, čo robiť chcem, aj robím.“
Schmögnerová tvrdí, že vláde sa podarilo stabilizovať hospodárstvo a najkonkrétnejšie o tom hovoria nízke úrokové sadzby. Preto si myslí, že práca vlády nebola zbytočná. V posledných týždňoch sa dostala do sporu so svojím kolegom, ministrom pôdohospodárstva Pavlom Koncošom, keď naliehala na urýchlený dovoz pšenice zo zahraničia. Jej nedostatok totiž spôsoboval zvyšovanie cien múky. Koncoš vtedy povedal, aby ženy v politike robili hlavne to, čo majú v náplni práce. Schmögnerovú Koncošove výroky prekvapili, lebo nakoniec zvolil riešenie, ktoré navrhovala. Stále si stojí aj za výrokom, za ktorý ju kritizovalo ministerstvo spravodlivosti. Uviedla totiž, že rôzne záujmové skupiny si dokážu za niekoľko hodín kúpiť sudcov.
Nechám ministerku v jej abstrakcii
Poslanec Ján Langoš nemieni zákon o dani z dedičstva stiahnuť: „Daňový systém, ktorý sme zdedili, je zlý. V mojom návrhu sa hovorí o zrušení dedičskej dane pre dedičov v priamom rade – teda starý otec, otec, syn, vnuk a manželia.“ Podľa Langoša má návrh zákona obrovský ohlas medzi ľuďmi. Ide napríklad o osoby, ktoré reštituovali majetky a teraz nemajú na zaplatenie dedičskej dane. Možný výpadok príjmov štátneho rozpočtu Langoš komentoval tvrdením: „Niektorí odborníci z ministerstva financií mi povedali, že výnos z tejto dane je odhadom necelých 50 miliónov, pani ministerka hovorí o necelých 100 miliónoch. Pri 200-miliardovom rozpočte je to menej ako pol promile.“
Tatár nechce čakať
Poslanec DS Tatár hovorí, že v máji by sa mal do parlamentu dostať návrh znížiť dane pre fyzické i právnické osoby na 19 percent pre oblasť podnikania a daň pre zamestnancov z dnešných maximálne 42 percent na maximálne 30 percent. Podľa neho ide o spojené nádoby s reformou dôchodkového systému a znižovaním odvodov. Na poznámku, že reforma v oblasti zdravotníctva alebo dôchodkov sa významnejšie nehýbe, odpovedal: „Je to záležitosť vlády, ktorá tretí rok nekoná. Ja to tretí rok nielen kritizujem, ale dávam aj konkrétne návrhy. My už čakať nebudeme.“
Poslanec HZDS Sergej Kozlík povedal, že dane sa znižujú, ak je rozpočtový prebytok. Ak však DS alebo aj Fico sľubujú 19-percentné dane z príjmov právnických osôb, musia povedať, ako chcú vykryť výpadok daňových príjmov. „Stojíme aj pred úlohou približovania sa k Európskej únii v oblasti spotrebných daní, ktoré by sa mali zvyšovať na úroveň EÚ. Je to postupný proces a musí to byť v rovnováhe,“ dodal Kozlík. Návrh na 19-percentné zníženie daní pokladá skôr za populizmus. (sp)