Verili by ste tomu, že dvojročné dieťa dokáže strčiť ruku do pusteného mixéra, polročné vyliezť z postieľky a vyliezť na otvorené okno, trojročné vymontovať klince z debničky a zjesť ich? Nie? Žiaľ, stali sa už aj také prípady. O svoje deti sa staráme, ako najlepšie vieme - kupujeme im drahé hračky, pekné oblečenie, obrázkové knižky či cukríky. Ale dbať o bezpečnosť nášho domova? A to už načo? Veď domov je tým najbezpečnejším miestom na zemi.
Domov - miesto
najčastejších úrazov
„Až deväťdesiatjeden percent rodičov si myslí, že ich domov je pre dieťa bezpečný. Realita je však iná, práve tu sa stáva najviac úrazov,“ hovorí manažérka projektu Bezpečný domov Anna Mišinová. „K najčastejším úrazom patrí popálenie horúcou tekutinou alebo jedlom, potom je to poranenie ostrým predmetom. Na vine býva najmä neskúsenosť či nepozornosť rodičov.“
Podľa odborného garanta projektu doktora Bernarda Geryka, prevencia detských úrazov nepatrí k prioritám zdravotníctva. Posledné brožúrky, ktoré na túto tému vypracovali štátne inštitúcie, boli vytlačené pred desiatimi rokmi. „Je pochopiteľné, že prvoradé sú ochorenia, ktoré postihujú prevažnú časť obyvateľstva. Málokto však rozmýšľa nad následkami, ktoré nielen na tele, ale aj na duši dieťaťa zanechá úraz,“ myslí si Bernard Geryk.
Ty popálenica!
„Niektoré deti sa mi posmievajú - ty taká popálenica, ale ja si ich nevšímam,“ rozpráva Editka, ktorá sa obarila vriacou vodou. „Mala som rok a bola som chorá. Maminka mi k posteli dala hrniec s vriacou vodou, aby sa mi ľahšie dýchalo. Potom odišla pre lieky. Ja som chcela ísť za ňou a nechtiac som do hrnca spadla. Popálila som si tvár, hruď a ruky a v nemocnici som bola pol roka.“
Podobný úraz sa stal i Klaudii. „Keď som bola malá, asi dvaapolročná, mama varila čaj. Prišla som k sporáku a stiahla som na seba vriacu vodu. Obarila som si hruď, brucho i ruky.“
Naši lekári ošetria každoročne asi desaťtisíc popálených detí. Väčšina má menej ako štyri roky.
„Rodičia často nevedia, ako dieťaťu pomôcť,“ hovorí Soňa Babjáková z Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Košiciach. „Na popáleninu dávajú kadečo - surové vajcia i švédske kvapky, čím sa rana len zhorší. Keď sa dieťa obarí, treba to miesto schladiť vodou.“
Fantázia dieťaťa
je nevyčerpateľná
Popálenia horúcou kávou, čajom, vriacou vodou či dotykom so sporákom patria k najčastejším úrazom v domácnosti. Potom nasledujú pády.
„Dcérka mala asi rok, keď sa zrazu prehla cez kraj postieľky, vyskočila a zrazu bác, padla na zem, rovno na čelo. Hneď sa jej tam urobila veľká okrúhla modrina s otlačenou vzorkou koberca. Utekala som do nemocnice, kde ju zröntgenovali. Bola v poriadku, ale ja som mala veľký strach, že to bude vážne,“ hovorí Silvia Cabanová z bratislavskej Petržalky.
Malé dieťa toho dokáže ešte viac. Vyhádzať smetný kôš a porezať sa tak na črepinách z rozbitej fľaše, vypiť čistiaci prostriedok či zjesť tabletku, prehltnúť gombík nájdený na zemi, zjesť list jedovatej difenbachie, vyliezť na balkón, nevedomky pustiť plyn na sporáku, vopchať si do nosa guličku alebo hrozienka, natiahnuť si na hlavu igelitový sáčok a zamotať sa doň. Jeho fantázia je nevyčerpateľná. Domov, oáza pokoja a šťastia, sa tak ľahko môže stať pre dieťa rizikovým miestom.
SOŇA REBROVÁ