Poslanci včera volili kandidátov na ústavných sudcov a šéfa ÚPN. Voľby boli tajné a plné prekvapení. Koaličný Harabin dostal hlasy aj z opozície, koalícia nedokázala zabezpečiť dostatok hlasov pre jej kandidáta na šéfa Langošovho ústavu. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Opoziční politici sa obávajú, že koalícia na dvanásť rokov ovládne Ústavný súd. Z trinástich kandidátov, ktorých zvolil parlament, je totiž len jediný, ktorého navrhla opozícia.
Medzi piatimi kandidátmi na ústavných sudcov, o ktorých včera rozhodli v tajnej voľbe poslanci, nie je ani jeden navrhnutý opozíciou. Medzi ôsmimi, ktorých zvolili vo štvrtok, je za opozíciu len sudca Lájosz Meszáros. Konečné slovo pri výbere sudcov bude mať prezident Ivan Gašparovič.
Poslanec KDH Daniel Lipšic hovorí, že pri hlasovaní prevládli politické kritériá nad odbornými. Opäť neprešli napríklad skúsení ústavní právnici ako Peter Kresák alebo Ján Drgonec. "Prešli najslabší kandidáti," hovorí Lipšic. Poslankyňa SDKÚ Lucia Žitňanská ho doplnila, že po včerajšku koaličné strany ovládnu Ústavný súd. Výsledok hlasovania ju však neprekvapil.
Smer: môžeme diskutovať
Najúspešnejší pri voľbe boli Smer a HZDS, obom stranám prešli všetci ich kandidáti. Miroslav Číž zo Smeru nesúhlasí s tvrdením, že koalícia ovládne Ústavný súd. "Som ochotný diskutovať o každom mene za náš klub. My sme sa s našimi hlasmi netajili, koho chceme podporiť." Opozíciu obvinil, že podporovala ľudí, ktorí sa už angažovali v politickom zápase.
Smer chcel podľa Číža presadiť kandidátov, čo boli schopní reprezentovať názory celého štátu a neboli zdiskreditovaní. Argumentuje, že napríklad nominant KDH Martin Lauko bol námestníkom generálneho prokurátora a kritizovaný časťou verejnosti. "Integračnou osobnosťou nebol, my sme ho nepodporili."
Naopak, podporu Smeru dostal minister spravodlivosti Štefan Harabin, ktorý netají, že nie je odborníkom na ústavné právo. V hlasovaní prešiel až na druhý pokus, čo pôvodne viacerých šokovalo.
Kto podporil Harabina?
Za Harabina, ale aj ďalšiu kandidátku HZDS Miloslavu Čutkovú, zahlasovali včera aj niektorí opoziční poslanci. Predstavitelia SDKÚ, KDH aj SMK si to všimli, za svoje kluby však zhodne odmietajú, že by to boli práve ich členovia. "Je to zaujímavé, ale to už je čaro tajných volieb," povedal predseda klubu SDKÚ Stanislav Janiš. Podľa neho ide o dohodu koalície a opozície. O akú dohodu ide, nechcel spresniť. "Nechcem rozmýšľať za iných. Tá otázka patrí tým, čo zvolili takúto taktiku. Niečo za tým bude."
Dvaja chýbajú
Poslancom sa ani včera nepodarilo zvoliť dostatočný počet kandidátov. Rozhodnúť mali o pätnástich, a preto si budú musieť voľbu zopakovať. Chýbajú dve mená, aby bol zoznam pre prezidenta úplný. Parlament mu má ponúknuť 18-členný zoznam, z ktorého traja kandidáti čakajú už od minulého volebného obdobia.
Rozhodne prezident
Prezident Gašparovič sa ku kandidátom nechce vyjadrovať, podľa hovorcu má však predstavu o kritériách, ktoré by mali ústavní sudcovia spĺňať. Pri výbere sa bude riadiť najmä ich odbornosťou a skúsenosťami s ústavným právom.
Po doplnení zoznamu kandidátov sa politici, ale aj odborníci zhodujú, že prezidentova úloha pri výbere bude kľúčová. Bude dôležité, aby vybral takých, ktorí budú spĺňať nielen odborné, ale aj etické kritériá, aby bola zaručená ochrana ústavnosti. "Medzi uvedenými kandidátmi si môže vybrať deväť vhodných," zhodnotil ústavný právnik Radoslav Procházka.
Kandidáti, ktorí prešli
Peter Brňák
(za HZDS) 75 hlasov
Miloslava Čutková
(za HZDS) 84 hlasov
Alexander Fuchs
(za Smer) 84 hlasov
Ľudmila Gajdošíková
(za Smer) 73 hlasov
Štefan Harabin
(za HZDS) 82 hlasov
Sergej Kohut
(za SNS) 100 hlasov
Milan Ľalík
(za SNS) 70 hlasov
Lajos Mészáros
(opozícia) 100 hlasov
Marianna Mochnáčová
(za Smer) 73 hlasov
Ladislav Orosz
(za Smer) 79 hlasov
Želmíra Šebová
(za Smer) 75 hlasov
Mária Trubanová
(za Smer) 71 hlasov
Peter Vojčík
(za Smer) 81 hlasov
Z minulého volebného obdobia sú zvolení
Tibor Kubík Iveta Marušáková Darina LičkováAutor: VERONIKA ŠUTKOVÁ IGOR STUPŇAN