Pestovanie čučoriedok: a - na rašeline, b - na karbonátovej pôde. KRESBA - AUTOR |
Je spojené s likvidáciou zvyškov rastlín a so zapracovaním hnojív
do pôdy na hriadkach zeleniny, záhonoch kvetín
a pod ovocnými kríkmi i stromami.
Pôda počas vegetačného obdobia vplyvom dažďa, ušliapavania, zavlažovania a gravitácie viac alebo menej uľahne. Nastielanie povrchu tento proces pribrzdí, ale úplne neodstráni. Najmä hriadky zeleniny si vyžadujú pravidelné dvojvrstvové prerýľovanie pôdy do hĺbky 0,4 metra, a to pred pestovaním koreňových druhov. Pritom sa hlbšie zapracujú zvyšky hlúbovej a plodovej zeleniny vyhnojenej kompostom. Hriadky vymedzené na pestovanie cibuľovín a strukovín stačí prekypriť až na jar rýľovacími vidlami.
Záhon okrasných trvaliek a ruží kypríme v jeseni len pre zapracovanie kompostu a priemyselných fosforečných a draselných hnojív. Tieto práce však môžeme odložiť až na jar, keď pridávame k hnojivám aj priemyselné dusíkaté hnojivá.
Na jeseň prihnojujeme ovocné stromy kompostom a do dier vyhĺbených železnou tyčou sypeme fosforečné i draselné hnojivá. Aj v tomto prípade dusíkaté hnojivá aplikujme do prekyprenej pôdy okolo kmeňa až na jar. K malinám a ostružinám zarýľujeme nástielku obohatenú o pevné priemyselné hnojivá. Kyprenie záhonu jahôd je opodstatnené len pri presádzaní odnoží, odstraňovaní buriny a rozrušovaní pôdneho prísušku.
Biozáhradkárčenie výrazne obmedzuje kyprenie a "zatracuje" rýľovanie pôdy. Prevzdušňuje ju správnym striedaním rastlín, aplikáciou nástielky a vysokých dávok kompostu. Tieto materiály využíva aj priamo ako prostredie na zakoreňovanie rastlín. Zemiaky, uhorky a cukety v polmetrovej vrstve kompostu veľmi dobre rastú a poskytujú vysoké úrody. Takto môžeme pestovať aj väčšinu hlúbovín. Vresovcovité okrasné rastliny, ale aj brusnice a čučoriedky môžeme zasa pestovať na dostatočne hrubej vrstve vláknitej kyslej vrchoviskovej rašeliny, ktorú sčasti nahradíme drvenou kôrou stromov, ihličnatkou alebo hromadou menších štiepok. Aj v tomto prípade je rýľ zbytočný. Vápenaté a iné povolené prirodzené hnojivé hmoty sa môžu plytko zapraviť do pôdy kyprením.
Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.