Vladimír Mečiar nepovažuje svoje včerajšie správanie za emotívne, hoci počas záverečného vystúpenia poslanca KDH Vladimíra Palka na neho vykrikoval. Pri rokovaní o návrhu na zrušenie Mečiarových amnestií sa konfrontácia odohrávala výlučne medzi KDH a HZDS. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Kresťanskí demokrati ani včera neuspeli v parlamente s návrhom ústavného zákona zrušiť Mečiarove amnestie. Tie bránia súdu rozhodnúť o kauze zavlečenia syna bývalého prezidenta Michala Kováča ml. do Rakúska.
Zrušenie amnestií z roku 1998 je podľa KDH tiež kľúčom na objasnenie vraždy Róberta Remiáša, ktorý bol v kontakte so svedkom zavlečenia, bývalým členom SIS Oskarom Fegyveresom. Hlasy 78 poslancov Smeru, HZDS a SNS rozhodli, že sa nebude o zákone rokovať, proti hlasovala opozícia.
Vo vyše hodinovom emotívnom vystúpení šéf HZDS Vladimír Mečiar tvrdil, že SIS Kováča ml. neuniesla a auto s Remiášom nevybuchlo umiestnením nálože, ale "babrácky" namontovaným plynovým pohonom. Preto si vraj ani nikto nemohol vraždu Remiáša objednať. Hovoril, že podľa svedeckých výpovedí mal Remiáš kontakty s podsvetím, chodil ozbrojený a trpel stihomamom.
Desať rokov sa podporovala téza o vine bývalého šéfa SIS Ivana Lexu, tvrdil Mečiar. "Prečo ste mi tie svinstvá robili?" pýtal sa. O KDH povedal, že osem rokov malo v rukách rezorty spravodlivosti a vnútra, ale dôkazy chýbajú. "Ako si záchodoví povaľači dovoľujú ešte dnes povedať, že takéto dôkazy majú," hovoril zvýšeným hlasom. Postaviť sa za návrh KDH by bolo podľa neho "ľudským, mravným a právnym úpadkom"
Vladimír Palko z KDH Mečiarov prejav označil za tragédiu a "patologické blúznenie". Podľa Palka po tom, čo Mečiar porozprával, "je jasné i to, prečo KDH nemôže, nechce, nesmie ísť do vlády s vami". "Prečo nechcete vojsť do slovenskej histórie ako bezúhonná osoba?" spýtal sa Palko Mečiara. Ten neskôr na novinársku otázku odpovedal, že "ja som mal vždy Boha nad sebou, voľajakí palkovci mi mohli byť ukradnutí".
Palko po hlasovaní parlamentu povedal, že väčšina poslancov osem rokov nepovažuje za potrebné, aby súd objasnil závažný trestný čin. Zrušenie amnestií považuje za trvalú agendu KDH.
Mečiar nevníma výsledok hlasovania ako svoje víťazstvo, ale ako odpoveď na otázku, "či možno zrušiť rozhodnutie prezidenta o amnestii". O Danielovi Lipšicovi z KDH povedal, že ho bude žalovať a žiadať milión korún za tvrdenie v televízii Markíza, že mal mariť súdny proces. "Zabavil sa, tak teraz nech to zaplatí," podotkol.
Lipšic trvá na tom, že Mečiar amnestiami v roku 1998, keď vykonával ako premiér aj funkciu prezidenta, zabránil postaveniu podozrivých pred súd.
Do rozpravy o zákone sa zapájali len poslanci HZDS a KDH. Poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý na tom nevidí nič zvláštne, dôležité bolo podľa neho hlasovanie poslancov SDKÚ. Premiér a šéf Smeru Robert Fico označil Mečiarove amnestie za morálny suterén, ale zrušenie amnestií je podľa neho právny suterén. "Chápem, že to vyvoláva otázky nespravodlivosti a etiky, ale my sme od samého začiatku tvrdili, že amnestia je nezrušiteľná," dodal Fico.
Čo hovoril Mečiar
amnestie nemožno zrušiť, zánik trestnosti nemožno obnoviť, z listov exnámestníka SIS Jaroslava Svěchotu bývalému generálnemu prokurátorovi Hanzelovi a bývalému šéfovi vyšetrovacieho tímu Šátekovi podľa Mečiara vyplývalo, že na Svěchotu tlačili, aby nepravdivo vypovedal, "Vážení vám drblo, Jaroslav Svěchota je dva roky mŕtvy. Idete ho vyhrabať, alebo čo idete robiť?", prvú amnestiu udelil vtedajší prezident Kováč svojmu synovi podozrivému z trestných činov v Nemecku a na Slovensku, bývalý príslušník SIS Fegyveres dostal milión šilingov na pobyt v zahraničí, kde sa skrýval, KDH robilo všetko preto, aby vyšetrovanie znemožnilo, objednanie vraždy Remiáša nebolo. Rozhodli o tom oprávnené orgány, ostatní sú "prďúsi", podľa svedkov sa Remiáš zaoberal krádežami áut, obchodmi s drogami, s kradnutou elektronikou, s bielym mäsom, so zbraňami, ovplyvňovaním športových výsledkov, korupciou policajtov, do Remiášovho spisu sa dostali falošné dôkazy, v aute Remiáša bola pištoľ, fotoaparát, pager, striekačka s neznámou tekutinou, tieto veci sa stratili, vyšetrovatelia žiadali od mafiánskeho bossa Černáka dôkazy na Mečiara a Lexu, lebo inak "zhnije vo väzení", 200 ľudí sa zúčastnilo na Mečiarovom predvedení na políciu, po násilnom preniknutí do jeho vily Elektra, "Vo všetkých Lexových prípadoch ste kričali ,vinný', to kričali aj na Krista. Dnes ho prosia o odpustenie všetci." Čo hovoril Palko
KDH podporí aj zrušenie milosti, ktorú udelil Kováč svojmu synovi, súd ešte v roku 2004 odsúdil Svěchotu za ekonomický podvod, v kauze triptychu Klaňanie troch kráľov Lexa podpísal príkaz, aby príslušník SIS vystupoval pod krytím ako kupec obrazu. "Bol to hanebný skutok, provokácia voči biskupovi." v kauze demontáže služobného mercedesu SIS súd zastavil trestné stíhanie nie preto, že sa skutok nestal, ale odvolal sa na Mečiarovu amnestiu, v aute Remiáša bol nástražný výbušný systém, tvrdili to experti, SIS sledovala Remiáša, k Mečiarovmu spochybňovaniu, prečo sa nevyšetroval Remiáš: "Kedy, keď zomrel v roku 1996. My to máme vedieť? Vtedy ste vládli vy." fakt, že polícia ponúkala Černákovi pobyt na slobode, je nezmysel, minister spravodlivosti Lipšic podal mimoriadny opravný prostriedok, keď Černáka prepustili z výkonu trestu, o násilnom predvedení Mečiara na políciu: "Normálni občania tejto krajiny sa dostavia na výsluch, vy sa však nesprávate ako normálny človek." (sp)