
Člen krízového štábu, reportér Patrik Kaizr sleduje záznam vystúpenia riaditeľky spravodajstva Českej televízie Jany Bobošíkovej, v ktorom oznámila ukončenie vysielania vlastných správ. FOTO – ČTK
Aké boli vaše pocity, keď Jana Bobošíková vystúpila na obrazovke a oznámila divákom, že jej vysielanie sa končí?
„Žiadna prehnaná radosť. Tá nastane, až keď opustí túto budovu. To, že som nemal dôvod na radosť, dokazuje i to, že podľa posledných informácií sa Bobošíková bude snažiť dať výpoveď i ďalším zamestnancom.“
Myslíte, že ľudia z tímu Bobošíkovej môžu nájsť ďalšie uplatnenie vo „vašej“ redakcii spravodajstva, ktorá teraz pracuje na Kavčích horách?
„Predpokladám, že tí ľudia majú toľko súdnosti a citu, že to neurobia. Ja osobne by som to neurobil.“
Čo budete robiť ďalej, keď sa celá kríza skončí? Myslíte si, že ešte dokážete byť dostatočne objektívny, aby ste mohli pracovať v ČT?
„Je mylné sa domnievať, že novinári nemajú svoj občiansky postoj, že nevolia, že nemajú svoj politický názor. Profesionalita novinára ale tkvie v tom, že tieto veci nezaťahuje do svojej práce. Preto si myslím, že dokážem byť objektívny. Aj tak ale budem svoje pôsobenie v ČT zvažovať.“
Čo vám dali tieto tri týždne „boja“ o televíziu?
„Najväčšiu životnú skúsenosť.“
Išlo tu naozaj o slobodu slova?
„Predovšetkým, ale nielen o ňu.“
A o čo ešte?
„Snáď o preverenie priateľských vzťahov v krajných situáciách.“
Nesklamalo vás to?
„Myslím, že nie. Tento dom sa dal dohromady, je silnejší i navonok. My, športovci, publicistika, proste všetci, ktorí sa predtým ani nepoznali.“
Nebojíte sa, že po terajších udalostiach bude spravodajstvo až tak prehnane dbať o to, aby bolo vyvážené – až to bude na úkor zrozumiteľnosti a informačnej hodnoty?
„Pokiaľ bude skutočne korektné a nebude používať polopravdy a klamstvá ako v minulých dňoch, tak to je jedine dobré.“
Myslíte, že i politici sa z tejto krízy poučia?
„Politici môžu médiá kontrolovať, ale nesmú na ne vyvíjať žiadny nátlak. Musia si uvedomiť, že aj my budeme kontrolovať ich.“ (vla)