Japonskí veľrybári obnovenie lovu najväčších cicavcov na svete privítali.
FOTO – TASR/AP
REYJKJAVÍK - Islandská vláda v utorok rozhodla obnoviť komerčný lov veľrýb a povolila ročne uloviť na mäso 39 veľrýb.
Zámer Reykjavíku včera vyvolal vlnu kritiky. Vedľa medzinárodných organizácií na ochranu prírody sa proti rozhodnutiu postavili tiež Nový Zéland a Nemecko. Japonsko, ktoré sa už niekoľko rokov snaží zrušiť zákaz komerčného lovu, naopak krok Islandu uvítalo.
Nový Zéland, ktorý patrí tradične k najväčším odporcom lovu veľrýb, krok Islandu „naprosto odmieta“ a vyzval Reykjavík na dodržiavanie moratória Medzinárodnej veľrybárskej komisie (IWC) na komerčný lov týchto morských cicavcov, vyhlásil podľa agentúry AP minister ochrany prírody Chris Carter.
Naopak Japonsko, krajina s tradičnou obľubou veľrybieho mäsa, rozhodnutie Reykjavíku privítalo. Obnovenie lovu veľrýb na mäso podľa Tokia nijako neohrozí populáciu týchto cicavcov v oceánoch.
Islandská vláda v utorok povolila rybárskym spoločnostiam uloviť ročne 30 vráskavcov malých a deväť vráskavcov myšoku. Oba druhy sú na zozname vážne ohrozených živočíchov.
Reykjavík obhajuje svoje rozhodnutie údajným premnožením veľrýb, ktorý vraj ohrozujú množstvo tresiek v severnom Atlantiku. Lov týchto rýb je na čele islandského rybárskeho priemyslu.
Tento argument však odmieta Svetový fond na ochranu prírody (WWF). Podľa jeho experta na ohrozené druhy Volkera Homesa spomínaný fakt ešte nebol nikdy vedecky dokázaný. K protestu proti kroku islandskej vlády sa pripojila aj organizácia Greenpeace a Medzinárodný fond na ochranu zvierat .