BRATISLAVA - Na prijatie do domova dôchodcov sa čaká aj päť rokov. Pôsobí to, ako keby na Slovensku nebolo dosť sociálnych zariadení pre starých ľudí. Podľa odborníkov je však problém v tom, že kapacity domovov nie sú využívané len tými ľuďmi, ktorí ich naozaj potrebujú.
Dôvodom je aj to, že mestá a obce nedokážu dostatočne zabezpečiť sociálne služby v teréne. Žiadosti do domovov si podávajú ľudia, ktorí by s opatrovateľskou službou mohli zostať vo svojom prirodzenom prostredí.
Mnoho ľudí si zas dáva žiadosti ako určitú poistku pre budúcnosť, hoci miesto v domove práve nepotrebujú. Viera Svitáková, poverená vedením oddelenia sociálnych služieb v bratislavskej župe, vidí dôvod vo zvýšenom počte starších ľudí oproti minulému obdobiu, ktorí "si sociálnu situáciu začnú riešiť, až keď je neskoro". "Zariadenia nemajú dostatočný počet lôžok, aby mohli vyhovieť všetkým," hovorí.
Domovy dôchodcov sa líšia podľa zriaďovateľa. Verejné zriaďujú župy alebo mestá a obce. Neverejnými poskytovateľmi sociálnych služieb sú cirkvi a mimovládne organizácie. Klienti verejných zariadení si vyberajú domovy podľa lokality. Často sa stáva, že rodina chce mať príbuzného čo najbližšie pri sebe.
Kritériom na výber neverejných domovov dôchodcov býva najčastejšie výška platby a úhrad. Vstupný poplatok presahuje aj 100-tisíc korún. Mesačné poplatky sa pohybujú v Bratislave do 20-tisíc a inde do 10-tisíc korún. Výhodou takýchto zariadení je nadštandardné vybavenie a služby.
Verejné domovy majú zo zákona stanovené, že po zaplatení mesačného poplatku musí zostať klientovi aspoň 996 korún z dôchodku.
Na Slovensku sú najčastejšie domovy dôchodcov kombinované s domovmi sociálnych služieb. Tie sa starajú aj o imobilných klientov. Okrem košickej župy fungujú aj domovy penzijného typu, kde má klient malý byt s kuchynkou a vybavením.
Situácia v domovoch podľa krajov
Banskobystrický samosprávny kraj
V župe je dosť domovov dôchodcov. Všetky sú kombinované s domovmi sociálnych služieb. Najviac je domovov, ktorých zriaďovateľom je samotný samosprávny kraj. Služby poskytuje 26 zariadení 2000 klientom. V župe pôsobí tiež ďalších 7 domovov dôchodcov v pôsobnosti obcí a neštátnych zriaďovateľov.
Najväčší je Domov dôchodcov a domov sociálnych služieb Tuhárske námestie 10 v Lučenci, kde je 156 lôžok. Najmenší je Domov dôchodcov a domov sociálnych služieb v Novej Bani, ktorý poskytuje služby 15 klientom.
Platby v domovoch v zriaďovateľskej pôsobnosti župy sa pohybujú v rozmedzí od 1879 po 6331 korún. V najbližšom čase sa však zvýšia.
Najväčší záujem je o Domov dôchodcov a domov sociálnych služieb Luna v Brezne a o jeho sesterské zariadenie Ambra v Lučenci. Ide o jedno- a dvojizbové bytové jednotky, ktorých vybavenie a celkový štandard zodpovedá štandardu vyspelých krajín únie.
Bratislavský samosprávny kraj
Do pôsobnosti župy patria tri domovy dôchodcov a domovy sociálnych služieb. Najväčší je v Rači, má kapacitu 289 lôžok. Ďalšie sú v Stupave a v Pezinku. Obce zriaďujú 13 domovov dôchodcov, penziónov pre dôchodcov a domovov dôchodcov s domovmi sociálnych služieb. Dôchodcovia sú ubytovaní väčšinou po jednom, ostatní po dvoch. Neštátnych zariadení, ktoré poskytujú sociálnu pomoc, je sedem.
V štátnych zariadeniach sa poplatok zahŕňajúci ubytovanie a stravu a starostlivosť pohybuje od 3000 korún do 5000 korún. Najluxusnejším neštátnym zariadením je Hestia, kde platí klient počiatočný vklad niekoľkostotisíc korún a každý mesiac 17-tisíc korún. Služby, ktoré poskytujú, sú však nadštandardné.
V župe je nedostatok domovov dôchodcov. Na penzión sa čaká štyri až päť rokov. Na ubytovanie v domovoch dôchodcov dva až tri roky.
Košický samosprávny kraj
V župe je desať domovov dôchodcov, z toho šesť spravujú mimovládne organizácie. Kombinovaných domov dôchodcov s domovom sociálnych služieb je tiež desať, a z toho dva neverejné. Chýbajú penzióny pre dôchodcov.
Najväčší domov dôchodcov je v Košiciach v časti Barca s kapacitou 340 klientov. Najmenší domov dôchodcov je v okrese Spišská Nová Ves - Sociálne zariadenie Katarína, n. o., s kapacitou 17 klientov.
Čakací čas je tam od troch mesiacov do dvoch rokov. Najviac klientov evidujú v DD a DSS Skladná a Barca, pričom v prvom z uvedených je 335 čakateľov a v druhom zariadení je 219 čakateľov. Mesačné platby sa vo verejných i neverejných zariadeniach pohybujú od 4200 do 6500 korún. Jednorazové vstupné poplatky sú v neštátnych zariadeniach najviac 30-tisíc korún
Nitriansky samosprávny kraj
V zriaďovateľskej pôsobnosti župy je 29 zariadení sociálnych služieb a finančne podporujú 83 súkromných poskytovateľov sociálnych služieb, čo je najviac na Slovensku. V domove penzióne pre dôchodcov žije 184 klientov a v domove dôchodcov 1060 klientov. V domove sociálnych služieb sa starajú o 2019 klientov. Klienti platia vo verejných domovoch dôchodcov priemerne 3596 korún a v dome sociálnych služieb v priemere 3385 korún.
Trenčiansky samosprávny kraj
V župe je dostatok domovov dôchodcov. Na 1000 ľudí v dôchodkovom veku pripadá 25 postelí. Najviac dôchodcov je v okrese Prievidza. Neštátnych domov dôchodcov je osem a osem obcí prevádzkuje domov dôchodcov. Najväčší je v Nitrianskom Pravne. Cena za ubytovanie vo verejnom domove dôchodcov je okolo 6000 korún. Starí ľudia sú ubytovaní najčastejšie po dvoch, ale vyskytnú sa aj štvorpostelové zariadenia.
Mesačná platba v neštátnych zariadeniach je okolo 7- až 8-tisíc korún. Vstupná platba sa pohybuje do 20-tisíc korún. V poradovníkoch sa čaká priemerne dva až tri roky. V Trenčíne v novom zariadení na sídlisku Juh aj päť rokov.
Trnavský samosprávny kraj
V Trnavskom kraji pôsobia tri kombinované domovy dôchodcov, ktorých zriaďovateľom je krajská samospráva. Štrnásť domovov zriaďuje obec a jedenásť domovov a kombinovaných domovov dôchodcov neverejní poskytovatelia sociálnych služieb.
V zriaďovateľskej pôsobnosti obce je najmenším domov v obci Moravský Svätý Ján s kapacitou 16 miest a najväčší je Patria v Galante s kapacitou 160 miest.
Platby vo verejných domovoch dôchodcov sa pohybujú od 3-tisíc do 5-tisíc za mesiac. Neverejní zriaďovatelia žiadajú platby od 5-tisíc do 16-tisíc korún na mesiac, pričom vstupné platby sa pohybujú od 7-tisíc až do 100-tisíc korún. Celkový počet čakateľov v poradovníku pre domovy v pôsobnosti obce je okolo 629 ľudí. Čakací čas na nástup do zariadenia sociálnej starostlivosti je okolo štyri roky.
Žilinský samosprávny kraj
Do zriaďovateľskej pôsobnosti župy patrí 21 domovov dôchodcov, ktoré sú kombinované s domovami sociálnych služieb. Na jej území sú 4 obecné domovy dôchodcov, 2 súkromné a 4 cirkevné. Najväčší domov dôchodcov je v Turčianskych Tepliciach s kapacitou 311 miest, najmenší je v Zázrivej s kapacitou 17 miest.
Platby v zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti sú od 3000 do 5500 korún, v obecných od 5000 do 7500 korún a v súkromných od 4500 do 7000 korún.
Čaká sa 2 roky a viac. V poradovníku je okolo 1000 ľudí.
Podmienky prijatia do krajských a obecných domovov Obecné a krajské domovy dôchodcov podľa zákona musia viesť poradovník prijímania. Prijatie závisí od zdravotného stavu ubytovaných klientov, takže čakací čas je veľmi individuálny. Najmä v mestách je dlhší, niekde sa čaká aj päť rokov. Sociálni pracovníci sa zhodujú, že mnohokrát sa ľudia zapíšu do viacerých poradovníkov naraz a ak sa uvoľní voľné miesto, musia prejsť aj celý poradovník, aby ho zaplnili.
Konanie o poskytovaní starostlivosti sa začína písomnou žiadosťou doručenou priamo domovu. Ak v domove nie je voľné miesto, dôchodca sa dostane do poradovníka.
V domove možno získať miesto aj prednostne, mimo poradovníka. Väčšinou ide o urgentné prípady, keď je ohrozený život, a nie je možné zaistiť starostlivosť inak.
Ak domov nevyhovie žiadosti, žiadateľ sa môže do 15 dní odvolať u zriaďovateľa (obce či župy) alebo aj na súde.
Domov dôchodcov poskytuje služby občanom, ktorí sú:
- poberateľom starobného dôchodku,
- pre svoj nepriaznivý zdravotný stav vyžadujú sústavnú starostlivosť inej osoby, ktorú občanovi nemôže zabezpečiť rodina ani opatrovateľská služba,
- starostlivosť v domove dôchodcov potrebujú z iných vážnych dôvodov,
- v domove sociálnych služieb možno poskytovať starostlivosť občanovi s telesným alebo so zmyslovým postihnutím, ak je na tento druh sociálnej služby odkázaný a iná sociálna služba dostatočne nerieši jeho hmotnú alebo sociálnu núdzu,
Čo je treba na prijatie
Základné:
- správne vyplnená žiadosť (musí byť potvrdená mestským alebo obecným úradom v mieste trvalého bydliska žiadateľa a vlastnoručne podpísaná),
- vyjadrenie lekára o zdravotnom stave,
- potvrdenie o výške dôchodku,
- v prípade hmotnej núdze čestné vyhlásenie o vlastníctve hnuteľného a nehnuteľného majetku.
Navyše:
- doklady o vlastníctve nehnuteľnosti - list vlastníctva na rodinný dom alebo inú nehnuteľnosť. Ak žiadateľ nemá žiadnu nehnuteľnosť, musí predložiť potvrdenie príslušného obecného úradu, že za posledných 5 rokov nič nevlastnil a čestné vyhlásenie, že žiadnu nehnuteľnosť ani nedaroval.
- psychiatrické vyšetrenie (nie staršie ako 3 mesiace),
- vyšetrenie na bacilonosičstvo (nie staršie ako 3 mesiace),
- popis RTG snímku pľúc (nie starší ako 1 rok),
- potvrdenie pošty o dôchodku a rozhodnutie Sociálnej poisťovne o dôchodku (výmer).